Olej Rzepakowy


Olej Rzepakowy to jeden z najstarszych olejów używanych przez człowieka. Pierwsze Indyjskie dokumenty na jego temat pochodzą sprzed 4 tys. lat, a w Europie znany był już w średniowieczu. Początkowo używano go jednak bardziej jako paliwa do lamp, a później lubrykantu do maszyn. Na szeroki rynek spożywczy trafił dopiero w połowie XIX wieku, ale karierę zaczął robić sto lat później. Wcześniej w kuchni używano go niezbyt chętnie ze względu na gorzki smak, za który odpowiadał zawarty w nim toksyczny dla organizmu Kwas Erukowy (nadaje również ostrości pokrewnej rzepakowi gorczycy). Stąd był traktowany jako jedzenie biedaków – w ten sposób trafiał m.in. do margaryn.
Dopiero w lata 70-tych dwudziestego wieku opracowano technologię pozbywania się Kwasu Erukowego i produkcja oleju rzepakowego upowszechniła się (później stał się zresztą jednym z głównych europejskich składników biopaliw). Ostatecznie uznanie konsumentów zyskał głównie ze względu na niską cenę, a jednocześnie wyjątkowo niski poziom tłuszczów nasyconych – 7 proc. czyli dwa razy mniej niż np. oliwa (ma też dużo potrzebnych, ale rzadko występujących w olejach kwasów Omega 3).
Olej Rzepakowy zazwyczaj używany jest do smażenia. Z wysoką temperaturą najlepiej radzi sobie jego wysokooleinowa wersja bogata w tłuszcze jednonienasycone – jej temperatura wrzenia sięga nawet 250 st. C, czyli jednej z najwyższych wśród wszystkich tłuszczów. Średnia temperatura dla zwykłych Olejów Rzepakowych tłoczonych mechanicznie i rafinowanych waha się między 190 a 230 st. C, ale jako średnią temperaturę przyjmuje się 200 st. C. To niżej zarówno od oleju słonecznikowego jak i Oliwy.

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych