Krab


Kraby to ogromna grupa skorupiaków obejmująca 6,8 tys. gatunków należących do 93 rodzin. Rocznie zjada się ich aż 1,5 mln to co stanowi 20 proc. wszystkich skorupiaków trafiających na stół. Kraby to przy tym zwierzęta preferujące chłodne wody, przez co najpopularniejsze są raczej na północy niż w rejonach tropikalnych – w Europie najwięcej tych skorupików odławiają Brytyjczycy.
Smaczne i delikatne mięso znajduje się w skorupie (tzw. mięso brązowe) oraz w szczypcach Kraba (tzw. mięso białe). Zazwyczaj jada się je saute, podane z sosem, najczęściej przygotowanym na bazie majonezu. Kraby gotuje się w całości, często żywe (są to zwierzęta o ograniczonej wrażliwości na ból – badania w tej kwestii są nadal prowadzone).
Mimo ogromnej liczby gatunków istotne znaczenie kulinarne ma kilkadziesiąt rodzajów Krabów.
Najwyżej cenione są tzw. Kraby Królewskie. To cała grupa obejmująca wiele gatunków spośród których największe znaczenie ma rodzaj Paralithodes. To skorupiaki których najważniejszymi przedstawicielami są łowione u wybrzeży Alaski i w Morzu Beringa: Błękitny Krab Królewski (łac. Paralithodes camtschaticus) oraz większy i bardziej ceniony Czerwony Krab Królewski (łac. Paralithodes platypus). Ten dość spory skorupiak – 30 cm średnicy skorupy i 1,8 m rozpiętości odnóży – to najdroższy Krab na świecie. Wynika to nie tylko z wyjątkowego smaku mięsa, ale jego unikatowości. Odłowy Czerwonych Krabów obłożone są ogromnymi restrykcjami i są bardzo trudne – film dokumentalny na ten temat wyprodukował Discovery Chanel. Rocznie poławia się ich nieco ponad 20 tys. ton czyli cztery razy mniej niż w latach 80-tych.
Na drugiej strony skali stoi tzw. Portunik Gazami (łac. Portunus trituberculatus), najpopularniejszy Krab świata którego na dalekim wschodzie rocznie odławia się 300 tys. ton (20 proc. wszystkich Krabów). Choć nazywany jest Japońskim Krabem Błękitnym, praktycznie całość połowów (ok. 98 proc.) to dzieło Chińczyków. Mniej popularny jest pokrewny mu tzw. Krab Kwiatowy (łac. Portunus trituberculatus). Nieco większy – średnica skorupy 20 cm vs. 15 cm – nazwę swoją zyskał dzięki ciekawemu ubarwieniu w tonacji niebieskiej.
Istotną grupą są też łowione na północnym Pacyfiku tzw. Kraby Śnieżne. To rodzina krabów łac. Chionoecetes, wśród których typowym przedstawicielem jest Krab Śnieżny zwany też Opilio (łac. Chionoecetes opilio). To niewielki skorupiak (ok 9 cm średnicy) łowiony m.in. przez Kanadyjczyków. Historycznie większe znaczenie miał tzw. Tanner Crab (łac. Chionoecetes bairdi), którego połowy w latach 80-tych przekraczały pół mln ton rocznie. Dziś jest to gatunek odbudowywany, przez co zostały wprowadzone limity odławiania.
Z Punktu widzenia Amerykanów najważniejsze są dwa gatunki. Na zachodnim wybrzeżu jest to tzw. Dungeness Krab (łac. Metacarcinus magister), który nazwę zawdzięcza miasteczku leżącemu w stanie Waszyngton. Dorasta do 25 cm średnicy i jest jednym z najważniejszych skorupiaków jadanych w Kalifforni – w październiku każdego roku w Port Angeles odbywa się Dungeness Crab and Seafood Festival.
Na wschodnim wybrzeżu dominuje za to Krab Błękitny (łac. Callinectes sapidus), którego rocznie odławia się 80 tys. ton. Jest to również dość duży skorupiak – 23 cm średnicy – a centrum jego odłowów to zatoka Chesapeake.
Także Europejczycy mają swojego sztandarowego Kraba. Jest to tzw. Kieszeniec (łac. Cancer pagurus) bardziej powszechnie nazywany Krabem Jadalnym lub Krabem Brązowym. Mniejszy od amerykańskich kolegów – od 15 do 20 cm średnicy – odławiany jest w ilości 45 tys. ton rocznie. Za 2/3 tej sumy odpowiadają Brytyjczycy i Irlandczycy, reszta to dzieło Francuzów i Norwegów.
Kraby występują także w południowym Bałtyku. Rodzimą odmianą jest niewielki Raczyniec Jadalny (łac. Carcinus maenas) czyli tzw. Krab Brzegowy – skorupa o średnicy 6 cm. W Polsce nie jest jednak odławiany (na niewielką skalę robią to Anglicy i Francuzi). Ignorowany jest też Krab Wełnistoszczypcy (łac. Eriocheir sinensis) już wiek temu przywleczony z Chin w wodach balastowych niemieckich statków. Chociaż w Chinach uznawany jest za delikates (m.in. wśród restauratorów w Szanghaju) i nawet ma swoje święto to w Europie w ogóle się go nie jada.

(Instruktarz wydobywania mięsa z kraba)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych