Balsamka Ogórkowata (łac. Momordica charantia) to wywodząca się z Azji środkowej i wschodniej roślina z rodzaju ogórkowatych. W angielskiej nomenklaturze określana jest jako Bitter Melon czyli gorzki melon (czasem też używane jest określenie gorzki ogórek), bo goryczka to jej główny smak – dlatego przed użyciem zasala się go, podobnie jak bakłażana, aby pozbyć się nieco goryczy. Balsamka przypomina nieco niewielkiego pomarszczonego ogórka, w środku jest jednak pusta podobnie jak papryka.
W Chinach (nazwa: Kǔguā) używa się ją do dań smażonych (stri-fry), zup a nawet herbat
W Indonezji (nazwa: Pare) nie tylko się ją smaży i gotuje, ale też może być składnikiem słynnego Gado-Gado
W Tajlandii (nazwa: Ma Ra) to składnik zup curry Kaeng Jued Ma Ra
W Wietnamie (nazwy: Muop Dang, Kho Qua) jada się ją na surowo i używa się jako składnika zup, m.in. z okazji święta Tet (30 stycznia) czyli wietnamiskiego nowego roku – ma przypominać o tym jaką gorycz może z sobą nieść życie (w to święto 1968 roku ruszyła słynna ofensywa Tet – najbardziej krwawa kampania Wojny Wietnamskiej)
Na Filipinach balsamki (Amplaya) używa się przede wszystkim do dań duszonych i smażonych – takich jak duszone mięso Giniling czy też duszona ryba Paksiw – a kiełki i liście jada się w sałatkach, np. Kinilnat.
W Japonii (nazwa: Goya) jako warzywo jadają ją zwykle mieszkańcy Okinawy (klasyczny przepis na Goya Chanpuru, na filmie poniżej)
Na północy Indii (nazwa: Karela) przygotowuje się ją podobnie jak ziemniaki i podaje z jogurtem, w Penjabie smaży, a na południ wykorzystuje w warzywnym daniu zwanym Thoran. Poza tym podobnie jak w Pakistanie i Bangladeszu balsamka jest składnikiem wielu curry
W Nepalu popularne jest marynowanie balsamki
Poza owocem w Południowo-wschodniej Azji popularne są także liście, traktowane jako warzywo zielone.
Patrz: Przepękla Indochińska
(Poniżej japoński przepis na Goya Chanpuru: balsamkę z tofu i wieprzowiną, wywodzący się z Okinawy)