Bhut Jolokia


Bhut Jolokia do niedawna (2012 roku) była uznawana za najostrzejszą paprykę świata, w skali Scovilla wycenianą od 300.000 nawet do 1.041.427 punktów. Ostatecznie zdetoronizowała ją jednak nowa odmian: Trinidad Scorpion Butch T.
Bhut Jolokia jest hybrydą: połącznie Papryki Krzewiastej (łac. Capsicium frutescens) oraz tzw. Papryki Chińskiej (łac. Capsicum chinense). Wyhodowana została na wschodzie Indii, w północnym Bengalu – uprawia się ją w Nagalandzie oraz Assamie – a jej nazwę z Bengalskiego można tłumaczyć jako Papryka Duch. To właśnie urodzajność dorzecza Brahmaputry uczyniła Bhut Jolokię tak pikantnym chilli – uprawiana w Indiach środkowych traciła aż połowę swojej ostrości.
Owoce ma niezbyt duże – 6 – 8 cm długości i 2 – 3 cm szerokości – o dość nieregularnym kształcie. Gdy dojrzewają, stają się pomarańczowe a później czerwone (są jednak też tzw. odmiany czekoladowe o brązowej skórce).
W Indiach Bhut Jolokię używa się zarówno świeżą jak i suszoną. Trafia do curry, chutney, a także do marynowania mięsa i ryb.

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych