Bollito Misto (Wybór gotowanych mięs)


Bolito Misto to nic innego jak gotowane mięso – bo tak należy tłumaczyć jego włoską nazwę – a jako, że tradycyjnie było to danie bogatszej części społeczeństwa oraz arystokracji, to właściwie cały zestaw mięs – wołowina i kurczak są obowiązkowe. Często wskazuje się jego pokrewieństwo z francuskim Pot-au-Feu. Nie mniej biorąc pod uwagę że w swych książkach przepisy na danie pozostawił słynny XV wieczny kucharz Martino da Como można przyjąć, że oba dania rozwijały się raczej równolegle niż, jedno z drugiego ewoluowało. Bolito Misto jest specjalnością Piemontu – skąd dotarło do Lombardii i Emilii-Romagni – a ten rejon Włoch to już całkowita domena wpływów kulturowych Francji: już w późnym średniowieczu wytworzyło się księstwo Sabaudii funkcjonujące na pograniczu dzisiejszej Francji i Włoch, sięgające od Chambery na północy (dzisiejszy rejon Alpy-Rodan), przez Turyn, aż po Niceę nad morzem. Bolito Misto było zresztą jednym z ulubionych dań dynastii Sabaudzkiej – żyjący pod koniec XIX wieku książe Vittorio Emanuele II znany był z tego, że wybierał się na polowania w okolicę miasta Moncalvo. aby później organizować tu biesiady z potrawką mięsną w roli głównej.

Składniki:

– 1 kg wołowiny
– 1 kura (ew. kurczak)
– pół kg cielęciny
ozór wołowy (niekoniecznie)
– golonka wieprzowa
– duża surowa kiełbasa typu salsicia (może być surowa polska)
– 2 cebule
– 2 marchwie
– gałązka selera naciowego

Przygotowanie:

    • Wszystkie warzywa oraz wołowinę i kurczaka umieścić w dużym garnku, zalać wodą, posolić i gotować około 2 godziny na wolnym ogniu.
    • Oddzielnie ugotować cielęcinę, ozór wołowy, golonkę oraz kiełbasę.
    • Mięso serwować bardzo gorące pokrojone (podzielone na kawałki)

 
Do mięs podaje się zazwyczaj sosy, takie jak Bagna Cauda ewentualnie nieco bogatszy Bagnet Verd

(Poniższy film, nie jest literalną ilustracją przytoczonego powyżej przepisu, ale nieco alternatywną wersją receptury. Bardziej chodzi o pokazanie jak przyrządza się tę potrawę.)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych