Burrata to swego rodzaju apulijska odmianą znanego w całych południowych Włoszech sera Burrino. Również tutaj jej pierwotną istotą było zamknięcie kulki masła (po włosku burro), w otoczce sera. W Apulii nie używało się do tego jednak Provolone ale Mozzarelli.
Burrata kojarzy się z regionem Murgii – Burrata delle Murge jest objęta ochroną regionalną DOP – a jej znane nam dziś oblicze jest całkiem współczesne. Zaczęło się ponoć w 1920 roku na farmie Bianchini w miejscowości Andria. Tutejszy gospodarz miał sporo świeżej śmietany, a z powodu obfitych opadów śniegu nie mógł dostarczyć jej do miasta. Zdecydował się więc zakonserwować tak jak masło, zamykając w kulce sera. Chowanie samego płynu było jednak bardzo niepraktyczne, stąd śmietanę wymieszał z postrzępionymi skrawkami sera pozostałymi produkcji Mozzarelli zwanymi Stracciatella. Tak powstała współczesna Burrata, która po drugiej Wojnie Światowej zaczęła święcić spore triumfy w całej Apulii i wyparła dawny ser z masłem w środku.
Analogiczna była zresztą historia Manteci innego sera z południa Włoch, który również zaczynał jako schowek na masło, a dziś w swym wnętrzu kryje Ricottę.