Caboc

To najstarszy szkocki ser. Jego powstanie datuje się na XV wiek wiąże się z rodową legendą klanu MacDonald z Isles. Działo się to kiedy córka głowy rodu, 12-letnia Mariota, została porwana przez klan Campbellów, który wraz z branką chciał przejęć jej ziemię. Mariota uciekła jednak do Irlandii i tam nauczyła się robić świeży ser. Po powrocie do domu dalej go wytwarzała i umiejętność tę przekazała, córce aby ta nauczyła swoją spadkobierczynię. Dziś produkuje go Suzannah Stone z innymi ośmioma kobietami, a interes prowadzi w miejscowości Tain pod nazwą Highland Fine Cheeses Ltd.
Caboc produkowany jest zwykle ze śmietany (double cream) albo śmietany mieszanej z mlekiem bez udziału podpuszczki. Jest formowany długie walce i obtaczany w prażonej grubo mielonej mące owsianej (ponoć zwyczaj ten pojawił się dość przypadkiem, po tym jak świeży ser ułożono w skrzynce po ciastkach owsianych).
Przez swą wysoką zawartość tłuszczu (67-69 proc.) przypomina nieco clotted cream. Tracyjnie był też przeznaczony dla majętnych konsumentów, w przeciwieństwie do podobnego szkockiego sera Crowdie.
Caboc jada się z ciastkami owsianymi i ewnetualnie na tostach.

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych