Cognac

Wino z okręgu Cognac (rejon Charentes) nigdy nie należało do francuskiej czołówki – dziś dominuje tu szczep Ugni Blanc, który daje biały i dość kwaśny napitek. Niemniej już w późnym średniowieczu holenderscy kupcy, którzy przybywali tu po morską sól, zawsze zabierali ze sobą także wino. Tu ponoć utoczyli też pierwszy na świecie destylat alkoholowy który sami nazwali dymnym winem, czyli brandwijn (choć tę samą historię przypisuje się Anglikom importującym hiszpańskie wino z okręgu Cherez). Istnieją zresztą dwie wersje tej opowieści – w pierwszej w trakcie długiej podróży do ojczyzny słabe, białe wino zaczynało kwaśnieć, więc aby poprawić jego smak, jeszcze na statkach holendrzy destylowali je. Wedle drugiej wersji, którą właśnie przypisuje się także Anglikom, któryś z kupców wpadł na pomysł, aby dla zaoszczędzenia miejsca w ładowni nieco odparować wino i zrobić z niego mocny alkohol, który po przywiezieniu na miejsce można będzie znów rozcięczyć wodą. I tak powstała wódka.
Druga rewolucja w Cognac nastąpiła w XVII wieku, kiedy długi sezon wojen ograniczył import brandy. Wówczas zaczęło ono zalegać w winnicach, trzymane w wilgotnych piwnicach w dębowych beczkach. I tak Cognac nabrał swojej szlachetności.
Dziś dojrzewa  nawet do 50 lat, a wiek w największym stopniu odpowiada za podział jakościowy alkoholu. W ten sposób mamy kilka kategorii Cognag:
– Trzy gwiazdki, Very Special (VS) – od 1 do 3 lat starzenia w dębowych beczkach
Very Old (VO), Very Special Old Pale (VSOP), Reserve – 4 – 5 lat starzenia
Napoleon, Extra, Extra Old (XO), Vieille Reserve – trunki 5-letnie i starsze

Najlepsze trunki pochodzą z czterech okręgów tego regionu. Przede wszystkim w Grande Champagne oraz Petite Champagne, ziemi bogatej w kredę (champagne oznacza właśnie kredę). Trzecią znaną strefą jest Borderie (tutejszy winiak ma łagodny smak oraz bogaty aromat), a czwartą Fins Bois gdzie brandy dojrzewa najkrócej. Drobni producenci zazwyczaj robią trunki jednorodne, z jednego rocznika. Najwięksi producenci mieszają jednak zbiory, tworząc słynne w całym świecie cuvee.
Do najbardziej znanych domó cognacu należy przede wszystkim wielka czwórka: Hennesy, Martel, Remy Martin, Camus. Poza nią mamy też cały szereg innych, doskonałych producentów.

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych