Dynia Olbrzymia


Dynię Olbrzymią (łac. Cucurbita mazima) wyhodowali ponoć Inkowie i był to ich podstawowy pokarm. Dziś obok Dyni Zwyczajnej jest najpowszechniejszym gatunkiem uprawianym na kontynencie Europejskim. Jak wskazuje nazwa charakteryzuje się dużymi owocami regularnie osiągjącymi 50 kg masy, chociaż rekordzistka miała 766 kg (rekord Polski to 403 kg).
W Polsce uprawianych jest kilka odmian dyni olbrzymiej.
Najstarsze i najpopularniejsze to m.in.:

  • Bambino – jedna z „mniejszych” dyń olbrzymich (około 15 kg), ale za to wyjątkowo bogata w cukry i betakaroten dający jej pomarańczową barwę.
  • Melonowa Żółta – o pomarańczowych owocach dorastająca do 30 kg.


Poza nimi uznanie zdobyły też:

  • Ambar – dynia o zielonej skórce z szarymi paskami i wyjątkowo mało wodnistym miąższu, stąd też nie rozpada się tak szybko w czasie duszenia lub gotowania.
  • Amazonka – bardzo mała dynia (1 – 1,5 kg) o pomarańczowej skórce, zwykle wykorzystywana w przetwórstwie
  • Aura F1 – to pierwsza dynia wyselekcjonowana w Polsce. Ma nieduże owoce dochodzące do 3 kg.


W ostatnich latach na popularności również na naszym rynku zyskują niezbyt duże dynie japońskie, takie jak Kabocha czy też Uchiki Kuri / Hokkaido.
Najwięcej odmian dyni olbrzymiej uprawia się jednak w krajach Anglosaskich. Są wśród nich m.in. Dynia Bananowa o wydłużonym kształcie i kolorze od pomarańczowego do fioletowo niebieskiego czy też Dynia Jaskrowata (Butternut Squash) bardzo popularna, niezbyt duża dynia o zielonej skórce, dochodząca do 2,5 kg wagi.
Dynia olbrzymia obejmuje także kilka ozdobnych odmian takich jak np.: Dyni Olbrzymia Turbanowa (łac. Cucurbita maxima var. turbaniformis) czy też Dynia Mandarin.

Przepisy z dynią


Włochy

Polenta con la Zucca (Polenta z dynią)

Tunezja

Couscous bil Djaj (Kuskus z kurczakiem)
Kaftaji / Kafteji (Smażone warzywa)
Malthouth bel Hout (Ryba z kaszą)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych