Dynia Zwyczajna (łac. Cucurbita pepo) jak wszystkie inne dynie wywodzi się z Ameryki Środkowej. Jest to jedno z najstarszych warzyw uprawianych przez amerykańskich Indian. Jej nasiona odkryto w datowanych na 8.000 lat p.n.e. grobowcach zlokalizowanych na terenie Meksyku. Jako miejsce pochodzenia wskazuje się stany Puebla, Oaxaca oraz okolice Mexico City. Zawędrowała jednak daleko na południe – na terenie Peru przez Inków uprawiana była już 6 tys. lat temu. Do Europy sprowadzili ją Hiszpanie w XVI wieku.
Dynia Zwyczajna przybiera wiele różnych form – ma owoce okrągłe, wydłużone, spłaszczone – w zależności od odmiany:
- Dynia Zwyczajna Właściwa (łac. Cucurbita pepo convar. pepo L). – najbardziej dyniowata z dyń zwyczajnych – jej owoce są duże i zazwyczaj owalne. Wyróżnia się jednak wiele charakterystycznych rodzajów dyni, m.in.:
Dynia Spaghetti – o wydłużonych owocach i włóknistym miąższu, który po ugotowaniu rozwarstwia się przypominając makaron
Dynia Żołędziowa – okrągła, niezbyt duża, o ciemno zielonym kolorze
Dynia Delikatesowa, Orzechowa lub Czeska – o wydłużonym, lekko gruszkowatym kształcie i wyjątkowo słodkim oraz łagodnym miąższu.
Dynia Żółta, Letnia – ma wydłużony kształt i żółtą skórę, miąższ jest słodki i nieco wodnisty
- Dynia ozdobna – jej owoce są niezbyt duże ale przyjmują bardzo różne kształt. Do dyń ozdobnych zalicza się kilka różnych odmiany: Dynia Brodawkowata (łac. Cucurbita pepo var. verrucosa), Dynia Turbanowa (łac. Cucurbita pepo var. pyxidonia), Dynia Jabłkowata (łac. Cucurbita pepo var. pomiformis) czy też Dynia Drobnoowocowa (łac. Cucurbita pepo convar. microcarpina Greb).
- Dynia Szparagowa czyli Kabaczek / Cukinia (łac. Cucurbita pepo convar. giromontiina Greb.) – to odmiana o mocno wydłużonych owocach
- Dynia Oleista (łac. Cucurbita pepo var. oleifera Pietsch.) – niekiedy aż 50 proc. pestki tej dyni stanowi olej, dlatego też dynia uprawiana w austriackich Stryii i Karyntii przeznaczona ona jest przede wszystkim do pozyskiwania słynnego tutejszego oleju dyniowego .
- Patison (łac.Cucurbita pepo convar. patissonina Greb.) – ta dynia ma charakterystyczny, spłaszczony kształt.
Dynie dzielą się na zimowe czyli te które dojrzewają pod koniec roku oraz letnie – ich jest większość – i takie jak np. cukinia, patison, czy dynia żółta zbierane w środku roku.
Przepisy z dynią
Włochy
– Polenta con la Zucca (Polenta z dynią)
Portugalia
– Sopa de Moganga (Zupa dyniowa)
Tunezja
– Couscous bil Djaj (Kuskus z kurczakiem)
– Kaftaji / Kafteji (Smażone warzywa)
– Malthouth bel Hout (Ryba z kaszą)
– Tbikha (Dynia duszona z warzywami)
Filipiny
– Ginataang Kalabasa (Dynia duszona w mleku kokosowym)