Entrecote Bordelaise / Entrecote a la Bordelaise (Antrykot po bordosku)


Entrecote czyli Antrykot Wołowy to z francuskiego pomiędzy żebrami. To kawałek mięsa z kostką, tradycyjnie używanego do steków – jest odpowiednikiem anglosaskiego rib-eye. W odróżnieniu od steków Brytyjskich czy Amerykańskich zazwyczaj jest jednak cieniej krojony i obejmuje większy kawałek . W Polsce od zawsze jest wycinany przez rzeźników, ale tradycyjnie klasycznych steków się z nich nie smażyło (na te przeznaczano zwykle przedniej polędwicy czyli głowy) – przed smażeniem zwykle się je rozbijało i obtaczało w mące, a później czasem dodatkowo dusiło. Poza tym w kuchni polskiej antrykot wykorzystuje się do gulaszu, bitek i pieczeni.
Inaczej w Bordeaux gdzie istnieją nawet dwa rodzaje Antrykotów. W znanej w całej Francji wersji antrykota na sposób bordoski (Entrecote a la Bordelaise) gotowy kotlet podlewa się sosem bordoskim. W samym Bordeaux antrykot (Entrecote Bordelaise) je się znacznie prościej: po usmażeniu wołowinę obsypuje się siekaną szalotką – nazywa się również Entrecôte à l’Échalote.
W obu przytoczonych przepisach sposób przygotowania mięsa z początku jest ten sam. Kotlety posmarowane oliwą lub olejem, obsmaża się na ruszcie po 3 minuty z każdej strony. Niektórzy mięso solą tuż przed smażeniem inni gotowy antrykot w obawie, aby sól nie ściągała sosu. Pieprz używa się zwykle po usmażeniu, inaczej się przypali.

Składniki (Entrecote a la Bordelaise):
– 4 antrykoty (po 200 – 300 gr każdy), oliwa, sos bordoski

Składniki (Entrecote Bordelaise):
– 4 antrykoty (po 200 – 300 gr każdy), oliwa, 4 szalotki drobno posiekane

Zobacz również: Entrecote Villette

(Poniżej Manu Feildel przygotowuje Antrykoty z Sosem Bordoskim)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych