Warning: Creating default object from empty value in /home/fkowalik/public_html/notatnikkuchenny.pl/wp-content/plugins/wp-favorite-posts/wp-favorite-posts.php on line 152
Fasola Egipska / Lablab / Bulay | Notatnik Kuchenny - Smaki całego świata

Fasola Egipska / Lablab / Bulay


Wbrew pozorom Fasola Egipska zwana też Fasolą Hiacyntową  (łac. Lablab purpureus (L.) Sweet subsp. purpureus) dziś nie jest bardzo popularna w krajach arabskich – stąd wywodzi się jednak jej pierwotna nazwa Lablab. Przede wszystkim pochodzi się z Afryki, i to w dodatku raczej czarnej, ale największą karierę zrobiła w Indiach (gdzie używa się nazwy Bulay, czasem nazwa się ją też Fasolą Indyjską) oraz na dalekim wschodzie, nawet w Indonezji.  Tradycyjnie w Afryce była po prostu gotowana i gnieciona na puree, Hindusi zaczęli stosować ją w sosach typu curry. W Europie jest dość rzadko spotykana, najczęściej jako roślina ozdobna.
Fasola, przez botaników określana nazwą Wspięga Pospolita, rośnie w niezbyt długich zwykle liliowoniebieskich (hiacyntowych) strąkach. Ziarna – po 3 – 4 w strąkach – są czarne z małą białą obwódką (w przypadku strąków zielonych ziarna są jasne). Nie jada się ich na surowo ze względu na obecność toksycznych związków cyjanku. Często używa się za to do gotowania. W Indiach jest m.in. składnikiem curry Vaala che Birde, a w Wietnamie (nazywa: Dậu ván) jest bazą dania Chè Dậu Ván. Jada się ją też w czarnej Afryce – w Kenii, gdzie nazywana jest Njahi tradycyjnie po ugotowaniu i wymieszaniu z bananem jest serwowana karmiącym matkom.
Północnoafrykańskim dziedzictwem tej rośliny jest tunezyjska zupa zwana Lablabi – dziś do jej przygotowania używa się jednak ciecierzycy.

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych