Gigot d’Agneau Fermier du Quercy en Daube Legere (Ragout z udźca jagnięcego)


Owce Caussenarde, które przechadzają się po płaskowyżach departamentu Lot nie wyglądają mocarnie. Bardziej podobne do kóz niż owiec są niezwykle drobne – jagnięta dopiero po pół roku sięgają wagi 19 kg, kiedy większość innych raz przekracza 20 – 22 kg już po dwóch miesiącach. Niemniej ich mięso jest wyjątkowo dobre – kamienisty gleby płaskowyżu Quercy nie są bogate w trawy za to rośnie tu relatywnie dużo ziół. To powoduje, że udziec owcy czyli Gigot d’Agneau z Caussenarde to rarytas poszukiwany przez wszystkich Francuzów. Daube, czyli rodzaj ragu czy też gulaszu, to optymalny przepis dla tego niezbyt tłustego mięsa. Tym bardziej jeśli jest robione z udziałem tutejszego, czarnego wina Cahors.

Składniki:

– udziec jagnięcy (ok. 2,5 kg) wyluzowany z kości i pokrojony w kostkę
– 3 pomidory obrane ze skórki, wypestkowane i posiekane
– 3 cebule pokrojone w kostkę
– 200 gr wędzonej słoniny pokrojonej w drobną kostkę
– 2 butelki wina Cahors
– 4 ząbki czosnku
bouquet garni
– sok i skórka z pomarańczy
– 3 łyżki oleju

Przygotowanie:

  • Mięso włożyć do rondla, posolić i popieprzyć. Dodać pomidory, cebulę, czosnek, buquet garni, skórkę i sok pomarańczowy, olej i wino. Wymieszać i zostawić do macerowania na około 6 godzin.
  • Piec rozgrzać do 220 st. C. Do garnka dodać słoninę. Rondel przykryć i zalepić ciastem z mąki i wody. Wstawić do pieca na 1,5 godziny.
  • Mięso i warzywa wyjąć z garnka. Sos zredukować i zdjąć nadmiar tłuszczu.

 
Danie to podaje się z czosnkowymi grzankami

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych