Gravy to najbardziej popularny brytyjski sos pieczeniowy. To właśnie myśląc o nim Francuzi śmieli się, że Anglików różni od nich liczba religii i sosów – We Francji była jedna religia i niezliczona ilość sosów, a na wyspach odwrotnie. Co do zasady jest to sos bazujący na tym co pozostanie z pieczenia lub smażenia mięsa i wzbogacany innymi smakami w czasie deglasacji. Taki punkt wyjścia daje jednak ogromną możliwość dalszego jego formowania. Jest więc nieco prawdy że dla Anglików Gravy jest sosem na każdą okazję. Sprzedaje się go zresztą w formie instant. Isnieje też sól, Gravy Salt. Określenie Gravy stało się zresztą bardzo pojemną definicją wszelkich gęstych sosów.
Lista niektórych mniej klasycznych odmian Gravy:
– Egg Gravy – sos jajeczny serwowany jest na śniadanie z ciasteczkami. Tradycyjnie bazuje na sosie pozostałym ze smażenia bekonu z dodatkiem mleka i ubitych jajek, które się ścinają podczas gotowania.
– Giblet Gravy – to sos bazujący na podrobach drobiowych, który wzbogaca smak mięsa kurczaka lub indyka
– Onion Gravy – ten sos powstaje przez długie duszenie cebuli w bulionie i winie. Podaje się go do grillowanych kiełbas oraz mięs, a także Yorkshire Pudding.
– Red-Eye Gravy – ten sos bazuje na pozostałościach ze smażenia szynki deglasowanych kawą. Bardziej niż w Wielkiej Brytanii popularny jest na południu USA.
– Tomato Gravy – sos powstaje po dodaniu do resztek ze smażenia pomidorów i zagęszczeniu ich mąką. Również on dominuje za oceanem.
– Vegetable Gravy – to sos dla wegetarian bazujący na bulionie warzywnym, mące oraz oleju roślinnym.
– White Gravy – w USA nazywany Sawmill Gravy bazuje na pozostałościach ze smażenia kurczaka z dodatkiem Bechamelu i niekiedy wzbogacany jest podrobami. Serwuje się go z drobiem.