Greckie wina

Greckie winiarstwo swój renesans i odbudowę przeżywa od początku lat 70-tych. Podobnie jak wiele innych młodych rynków (np. Hiszpański) również tutaj dominują duzi, znani i markowi producenci. W Grecji dominują cztery firmy:
– Jednym z najstarszych jest Achaia Clauss (zdjęcie niżej) utworzone jeszcze w 1861 przez niemieckiego emigranta Gustava Claussa. W swych winnicach w regionie Patras na północy Peloponezu, od ponad wieku produkuje m.in. znane czerwone wino Demestica, a od dwóch lat rozwija także sprzedaż białego wina Peloponesiakos.
– Nie mniej znana jest działająca w Macedonii firma Boutaris, która stawia na słynne czerwone wino Naoussa.
– Trzeci znany producent, firma Tsantalis (produkuje także Ouzo) swoje winnice ma na wyspie Athos gdzie na moszcz tłoczy winogrona szczepu Agriorgitiko – to z nich produkuje się popularne i dość słodkie wino Imglikos.
Specjalnością ostatniego potentata, firmy Kourtakis jest za to produkacj Retziny.
Poza ścisłą czołówką plasują się tacy winni producenci ja: Chateaux Calligas, Lazardis, Matsa, Pegasus, Cambas, Hatzimichalis, Parpatoussis oraz Semeli.

W Grecji wina nie klasyfikuje się jednak wyłącznie według producentów ale także regionów upraw i charakterystycznych dla nich szczepów występujących zresztą praktycznie tylko tutaj. System kontrolowanego pochodzenia wprowadzono dość dawno w 1971 roku. Do dziś jest już 28 apelacji, pogrupowanych według regionów:


Wyspy Morza Egejskiego
– Kreta – największa grecka wyspa ma aż cztery własne regiony na północy Peza, Archanes, na południu Dafnes, a na wschodzie Sitia. Charakterystyczna dla tej wyspy jest czerwona odmiana winogron Kotsifali, która obrasta stoki wokół tutejszej stolicy Heraklionu, zlokalizowane w regionie Peza i Archanes – dla wzmocnienia koloru miesza się go także ze szczepami Mandilaria albo Syrah. Tutaj ceni się również białe winogrona szczepu Vilana, a na reszcie wyspy szczep Mandilaria. Na Krecie szczególnym uznanie cieszą się jednak wina wiejskie robione w gospodarstwach, a później sprzedawanych na ulicznych straganach.
– Limnos
– Paros
– Rodos – tutaj wino wytwarza się m.in. z uprawianego również na Krecie szczepu Mandilaria, który daje trunek mocno taninowy – dlatego często się go rozcięcza.
– Samos – bez przesady ta wyspa to jedna wielka winnica i tylko jej południowo-zachodni skrawek nie jest obsadzony winami. Dominującym tu szczepem jest biały Muskatteler, z którego wytwarza się słynne słodkie wina. Część z nich, takie jak Nectar, są robione z moszczu tak słodkiego (przed tłoczeniem winogorna są lekko podsuszane co zwiększa koncentrację cukru), że drożdże nie są go w stanie rozłożyć. Przy 14 proc. alkoholu aż 1/5 wina to wciąż cukier. W przypadku reszty win fermentacja jest po prostu przerywana przez dodanie destylatu winnego.
– Santorini – ta turystyczna mekka znana jest z lekkich białych win pochodzących ze szczepu Assyrtiko nieco podobnego do Rieslinga oraz mniej kwaskowatego Athiri – ten szczep uprawia się zresztą także w Macedonii, Attyce oraz Rodos.

Grecja Centralan
– Attyka – to przede wszystkim region upraw winorośli Saviatano przeznaczonych na Retzinę. Niewiele popularny są jednak szczep Roditis przeznaczony na lekkie białe wina o cytusowym bukiecie.
– Epir
– Zumillahola
– Tessalia – podobnie jak w Attyce również tu uprawie się szczep Roditis.
– Rapsani
– Ankleteios

Wyspy Jońskie
– Kefalonia – na tej wyspie choć niezbyt dużej są aż trzy rodzaje upraw o gwarantowanej jakości : Robola dające wina wytrawne o dymnym posmaku, Mavrodaphne zwana także „czarnym laurem” z której produkuje się ciężkie i naturalnie słodkie trunki, a także Muscat również przeznaczony na słodkie wina.


Peloponez
– Mantinia – wizytówką tego regionu są białe oraz musujące wina tłoczone ze szczepów Moascho i Filero.
– Nemea – jest to region zdominowany przez czerwony szczep Agrigitiko (inaczej nazywane winogronami św.Jerzego), z których wytwarza się lekkie i owocowe w smaku wina.
– Patra – region skupiony wokół miasta Patra to oczywiście matecznik znanego producenta win Achaia Clauss (zdjęcie obok). Patras słynie także z win naturalnie słodkich tłoczonych Muscata oraz Mavrodaphne (ten ostatni szczep często miesza się także z winogronami Korinthiaki). Jednym z najbardziej znanych, słodkich trunków Patry jest Brusco.

Macedonia
– Amyntaion
– Goumenissa – poodobnie jak w Naoussa również tu dominuje szczep Xynomavro, ale jego uprawa daje słabsze efekty
– Naoussa – w tym regionie szczególnie dobrze radzi sobie odmiana wingron którą Grecy określają je jako Xynomavro czyli czarny kwas. Daje ona bardzo silnie i taninowe wino. To tutaj działa słynna winiarska firma Boutaris.
– Epanomi

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych