Kozieradka / Fenegryka


Kozieradka, w właściwie nasiona Kozieradki Pospolitej (łac. Trigonella foenum-graecum), to przyprawa znana przede wszystkim w Azji oraz Europie Wschodniej. Ziarna mają nieco wydłużony kształt i nieco goryczkowaty aromat. Znana była już w starożytności – jej łacińską nazwę tłumaczy się zresztą jako grecka trawka (stąd też staropolskie Fenegryka – podobnie do angielskiego Fenugreek – ew. Boża Trawka). Wówczas tłoczono z niej olej. Dziś używa się zarówno młodych kiełków, liści (tak świeżych jak i suszonych) oraz ziaren – i to właśnie one zazwyczaj są nazywane Kozieradką.
Szczególnie popularne są w Indiach, gdzie używa się ich w całości, uprażonych oraz zmielonych – tutaj i na Cejlonie są istotnym składnikiem curry, któremu nadają charakterystycznego aromatu, a także wchodzi w skład mieszanki przyprawowej Panch Phoran. Hindusi kozieradkę zawieźli także do Malezji – doprawia się nią m.in. ryż do rybnego curry Nasi Dagang.
Kozieradką przyprawia się także zupy, sosy i sałatki. W Bułgarii dodawana jest także do Czubricy.
Ciekawostką jest fakt, że kozieradka podnosi poziom testosteronu i tym samym wspomaga budowę masy mięśniowej. Przez to używa się jej jako suplement diety w kulturystyce.
W gastronomii znana jest też pokrewna jej Kozieradka Błękitna.

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych