Malajskie Mee, Indonezyjskie Mie oraz używane w Tajlandii Mi (chociaż de facto nie ma ścisłych przynależności geograficznych) to zasadniczo ogólna nazwa określająca makaron zarówno ryżowy (najczęściej vermicelli) jak i zbożowy (np. tajskie Mi Krob to cienki makaron ryżowy smażony na chrupko).
Nie mniej często odnosi się ona jednak także do konkretnych klusek pszenno-jajecznych, charakteryzujących się dużą sprężystością. Między innymi dlatego używane są do smażenia, jako baza słynnych potraw: indonezyjskiego Mee Goreng oraz makaronu smażonego z mięsem Hokkien Char Mee. Dodaje się także do zawiesistych sosów – tak jak w Mie Rebus czy też w przypadku malajskiego Mee Hailam (przepis na filmie poniżej).
Ten makaron pojawił się w Malezji za sprawą imigrantów z chińskiej prowincji Hokkien zwanej też Fujinan. Dlatego też niekiedy nazywa się go makaronem Hokkien lub Fujinan – nie należy mylić ze wspomnianą nazwą potrawy, makaronu smażonego w stylu Hokkien: Hokkien Char Mee oraz makaron z krewetkami Hokkien Hae Mee. Ta ostatnia potrawa szczególnie popularna jest w Singapurze – inny tutejszy przepis na Mee to Lor Mee, makaron duszony z mięsem.
W samej Malezji słówko Mee czasem przeinaczane jest na Bee, co widać w nazwie makarony Mee Hoon, znanego też jako Bee Hoon i skracanego do Bihun.
Dobrym substytutem makaronu pszenno-jajecznego Mee, jest łatwo dostępny w sklepach z orientalną żywności chiński makaron do Chow Mein.
Pochodną makaronu Mee jest popularne w Tajlandii i Indonezji Ba Mi.
(Sposobów na podanie makaronu Mee jest w Malezji całkiem sporo. Poniżej przepis na popularny Mee Hailam czyli makaron w zawiesistym sosie z kurczakiem i krewetkami – serwuje się je także z wołowiną. W Kuala Lumpur i wielu innych miastach można spotkać knajpki specjalizujące się w Mee Hailam. Jest to danie z chińskim rodowodem, ale świetnie przyjęte przez malajską wspólnotę muzułmańską – bary Mee Hailam certyfikują się nawet jako te podające żywność halal. W poniższym przepisie można pominąć ciasteczka rybne, które są raczej dodatkiem, niż istotnym składnikiem potrawy.)
Przepisy z makaronem Mee
Tajlandia
– Mee Grob (Makaron smażony na chrupko)
Malezja
– Chili Pan Mee (Makaron Pan Mee z mielony mięsem)
– Hokkien Char Mee (Makaron smażony z mięsem)
– Hokkien Hae Mee (Makaron z krewetkami)
– Lor Mee (Duszony makaron z mięsem)
– Mee Hoon Goreng
– Mee Suah (Makaron smażony z mięsem kraba)
Indonezja
– Mie Goreng (Makaron smażony)
– Mie Rebus (Makaron w sosie)
– Soto (Indonezyjski bulion)