To ciasteczka rybne popularna w Indonezji oraz Malezji. Otak oznacza mózg, a chodzi tu o wygląd i konsystencję tego dania. Bazą Otak Otak zwykle jest pasta z siekanej makreli, a dodatki zależą od regionu pochodzenia: w Indonezji używa się zwykle m.in. jajek, mąki sago oraz tapioki, a w Malezji kurkumy i trawy cytrynowej. Niekiedy zamiast ryby używa się mięsa krewetek, a nawet kurczaka (w Malezji). Surowa pasta najczęściej jest zawijana w liść bananowca lub kokosu i grillowana – na północy Malezji w Penang tzw. Nyonya Otak Otak zwija się jednak w liście drzewa pandan i gotuje na parze. Ciasteczka podaj się z różnego rodzaju sosami: np. na południu Sumatry w Palembang jest to tutejszy Cuko, a w Jakarcie zwykły sos orzechowy w typie Pecel. Często towarzyszy mu ryż lub pieczywo.
Ciekawostką jest, iż za odległego krewniaka Otak Otak uznaje się Paprykarz Szczeciński. W latach 60-tych szczecińskie przedsiębiorstwo połowów dalekomorskich Gryf u wybrzeży Afryki Zachodniej trafiło na tutejszą odmianę tej potrawy czyli Chop Chop i wkrótce samo zajęło się jej produkcją, w europejskiej wersji.
Zobacz: Pepes Ikan,
Składniki:
– pół kg ryb o białym mięsie
– łyżeczka dowolnego sambalu
– 3 szalotki drobno posiekane
– 3 cienkie dymki drobno posiekane
– 2 ząbki czosnku drobno posiekane
– jajko
– łyżeczka sosu sojowego
– 50 ml mleczka kokosowego
– 2 łyżki sago lub tapioki
– łodyga trawy cytrynowej drobno posiekana (w wersji Malezyjskiej)
– pół łyżeczki kurkumy (w wersji Malezyjskiej)
Przygotowanie:
- Piekarnik rozgrzać do 180 st.C.
- Wszystkie składniki umieścić w malakserze. Zmiksować na gładką pastę.
- Z pasty uformować sześć małych kiełbasek i zawinąć je w liście bananowca (ew. liście kukurydziane, a nawet papier do pieczenia).
- Paczuszki piec około kwadransa.
Otak Otak podawać sosami Cuko, Pecel albo nawet sokiem z cytryny.
(Poniższy film, nie jest literalną ilustracją przytoczonego powyżej przepisu. Bardziej chodzi o pokazanie jak przyrządza się tę potrawę.)