Salmorejo (Gazpacho z pomidorami)


Salmorejo to jeden z wariantów hiszpańskich chłodników w typie Gazpacho. Także wywodzi się z Andaluzji – a konkretnie z Kordoby stąd często można spotkać się z nazwą Salmorejo Cordobés – i podobnie jak znany tutaj Ajoblanco koncepcyjnie jest jedną z prostszych wariantów tego chłodnika. Na dobrą sprawę to pomidory zmiksowane z wodą i dodatkami. Co nieodzowne w tego typu daniach do zagęszczania konsystencji używa się pieczywa – w stosunku do klasycznego Gazpacho jest go zresztą zazwyczaj więcej co powoduje, że jest zupą gęstszą. Zwykle chłodnik podaje się posypany dodatkami takimi jak wiórki szynki, grzanki czy kawałki jajek na twardo. W położonej nieopodal Kordoby miejscowości Villanueva podaje się nawet wersję chłodnika z mięsem i jajkami na twardo zwaną Salmorejo Jarote (więcej na filmie na dole).
Trzeba mieć także na względzie, że salmorejo to nazwa dość uniwersalna i przypisuje się ją także całkiem innym potrawom (etymologiczne tropy wskazują, że chodzi o coś słonego, np. solankę). W Maladze Salmorejo nazywają miejscową sałatkę, a jest też Conejo en Salmorejo czyli gulasz z królika. Było to zresztą pierwotne znaczenie tego słowa – już w XVIII wieku nazwa salmorejo odnosiła się do sosu czy też marynaty do królika i do dziś czasami używa się go jako marynaty do mięs i ryb (stąd nawiązanie do jego pierwotnej roli jako solanki). Samodzielnym chłodnikiem Salmorejo stał się dopiero w XIX wieku. Pierwotnie zresztą nawet bez pomidorów – bardziej przypominał wówczas Ajoblanco –  które w przepisach zaczęły się pojawiać na początku XX wieku.

Podobnie przyrządzanych dań w samej Andaluzji jest przy tym nawet kilka. Najbardziej znane to Porra Antequerana podawane nie tylko w rodzimym miasteczku Antequera, ale także w Maladze i dodaje się do niego nie tylko szynkę, ale też np. kawałki tuńczyka. Jest też Jarria związana z Sewillą, a także Ardoria.

Składniki:

– 1 kg pomidorów obranych ze skórki
– 250 gr czerstwego chleba bez skórki (w kromkach)
– 3 ząbki czosnku
– łyżka octu winnego
– łyżeczka soli
– 100 ml oliwy

Przygotowanie:

Wszystkie składniki umieścić w malakserze – można też używać miski i blendera. Dolać około 100 ml wody (może być mniej lub więcej, w zależności jak gęstą zupę mamy uzyskać) i całość zmiksować. Niektórzy najpierw miksują tylko warzywa z przyprawami, a na końcu cienką stróżką, gdy mikser wciąż pracuje, dolewają oliwę, aby całość lepiej zemulgowała – tak jak dzieje się podczas przygotowania majonezu.

Wstawić do lodówki na co najmniej dwie godziny.

(Na poniższym filmie wspomniany chłodnik z mięsem i jajkami na twardo Salmorejo Jarote)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych