Stout

Nieco kawowy posmak tych Ale wynika z tego, że zesłodowane ziarna jęczmienia przeznaczone na jego produkcje są palone podobnie jak ziarna kawy. Temu procesowi Stout zawdzięcza nie tylko smak ale również barwę. Nazwa wywodzi się od słowa mocny i pierwotnie odnosiła się do najmocniejszej wersji popularnego londyńskiego Portera, czyli Stout Porter.
Większą część browarnictwa obejmują stouty typu Dry określane też jako Irish Stou. Najbardziej znanym piwem tego typu jest irlandzki Guinness. Jest ono klasyfikowane jako Extra Stout (pierwotnie znany był jako Extra Superior Porter). Browar w 1759 roku założył Arthur Guinness i około 70-lat potem stał się największą firmą piwowarską Irlandii. Co ciekawe Edmond Smithwick członek rodziny Guinnessów odciął się od korzeni i w Kilkenny otworzył własny browar, który do dziś jest jednym z największych graczy na rynku stoutów (również Marcardle Moore, córka Guinnnessa otworzyła swój browar w Dundalku, ale ta firma specjalizuje się w ale’ach). Guinness w swojej ojczyźnie ma zresztą więcej konkurentów: przede wszystkim Murphy oraz Beamish. Na ironię żadna z firm nie jest już kontrolowana przez irlandczyków – Guinness oraz Kilkenny należy do angielskiego koncernu alkoholowego Diageo, a Beamish i Murphy do holenderskiego Hainekena.
Poza piwami typu Dry, istnieje jeszcze co najmniej pięć rodzajów Stouta:
Outmeal Stout – to piwo popularne przede wszystkim w Szkocji, a jego cechą charakterystyczną jest sięgająca 30 proc. zawartość owsa.
Milk Stout – piwo zwane też Sweet albo Cream to po prostu stout z dodatkiem cukru mlecznego, czyli laktozy. Nie jest ono dziś bardzo popularne, a jednym z nielicznych producentów jest Mackeson Stout.
Imperial Stout – to piwo produkowane już w XVIII wieku na rosyjski dwór carycy Katarzyny Wielkiej. Jest ono dość mocne – zawiera do 10 proc. alkoholu. Najbardziej znany jego producent to Courage Imperial Russian Stout.
Chocloate Stout oraz Coffe Stout – są to piwa do których używa się ciemnych słodów o aromacie czekoladowym lub kawowym. Niekiedy dodaje się także mielonych ziaren czekolady lub kawy.
Oster Stout – stout i ostrygi zawsze szły ze sobą w parze. W XVIII i XIX były one jednym z podstawowych dań w pub’ach. Ostrygi w procesie warzenia piwa zaczęto dodawać jednak dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym – najpierw w Nowej Zelandi później w Wielkiej Brytanii. Dziś najbardziej znany jest Marston’s Oyster Stout.

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych