W Europie Tagine czy też Tajine znany jest jako ceramiczne naczynie, a także danie w nim przygotowywane. Terakotowy zestaw do gotowania składa się z misy oraz stożkowej przykrywki. Doprawione, niekiedy wcześniej już obsmażone mięso – najczęściej jagnięcinę – oraz warzywa przykrywa się i stawia na kuchni – tradycyjnie umieszczało się je na Kanoun, czyli rodzaju ceramicznego paleniska w którym umieszcza się rozżarzone węgle. Krążące pod stożkową kopułą gorące powietrze podnosi ciśnienie, przez co poprawia warunki gotowania – warzywa nie rozpadają się, a mięso zachowuje soczystość.
To jednak marokańska wersja Tajine. Bardziej na wschód w Tunezji ma on całkiem inną formę. Jest to raczej rodzaj zapiekanki. Najpierw przygotowuje się bazę, np. mięsną, a później całość zalewa jajeczną masą i piecze w formach różnego kształtu (najczęściej okrągłych lub owalnych ale także, kwadratowych i prostokątnych).
Popularne tunezyjskie rodzaje Tagine to:
– Souani Tajine – Tajine warzywny
– Kafteji Tajine – Tajine z warzywami i wątróbką
– Tajine bil Kharouf / Tajine bil Lahmed – Tajine z jagnięciną/wołowiną
– Tajine el Bey – Tajine ze szpinakiem i jagnięciną
Potrawa ta dotarła zresztą także na bliski wschód. W Libanie znany jest np. Tajine Samak. Tutaj jest to jednak wyłącznie pieczona ryba bez dodatku jajek.
Daniem w stylu Tagine jest także Minina, zapiekanka jadana przez tunezyjskich Żydów.