Trukwa / Luffa


Trukwa lub Gąbczak (łac. Luffa) to polskie nazwy rośliny z rodziny dyniowatych. Wywodzi się z Afryki północnej – nazwa Luffah to słowo Arabskie – skąd wyemigrowała do Indii i na Daleki Wschód (znana jest także po nazwą Chińskiej Okry, owoce ma bowiem podobne choć, dużo większe niż w przypadku okry, nie jest z nią jednak blisko spokrewniona). Większość odmian ma kształt dość dużego ogórka, a w Europie oraz Polsce najlepiej znane są w postaci tzw. Gąbek Roślinnych: owoce po obraniu ze skóry i wypestkowaniu wysusza się. W ten sposób powstają charakterystyczne wydłużone gąbki, z pustymi przegrodami w środku – pozostałościami po nasionach. Robi się z nich także podeszwy do sandałów.
Trukwa to także warzywo. Chętnie jadane jest szczególnie w Indiach (nazwy Godka, Ghosavala) – gdzie podaje się je z orzechami i fasolą – oraz na Dalekim Wschodzie, gdzie używa się jej podobnie jak wszystkich dyniowatych – w Tajlandii jest to jeden z głównych składników warzywnego curry Kaeng Liang.
Trukwa ma kilka charakterystycznych odmian, m.in.:

  • Trukwa Ostrokątna (łac. Luffa acutangula (L.) Roxb.) – to odmiana najbardziej popularna na Środkowym i Dalekim Wschodzie, gdzie ma różne nazwy:

Bengal: Jhingge, Jhinga
Birma: Bju Da, Boun loun
Indie: Turai, Tori, Gossale, Dodaki, Beera kaaya
Wietnam: Mướp Khía.
Cejlon: Pirkanga
Indonezja: Gambas, Oyong
Tajlandia: Buap Liam
Chiny: Guǎngdōngsīguā

  • Trukwa Egipska (łac. Luffa aegyptiaca P. Mill., syn. L. cylindrica (L.) M. Roemer) –rozpowszechniona jest zarówno w krajach arambskich, jak i na dalekim wschodzie, m.in. w Wietnamie (Muop Huong) oraz Tajlandii (Buap Hom)

  • Trukwa Pokrywkowata (łac. Luffa operculata (L.) Cogn.) – charakteryzuje się krótszymi, bardziej pękatymi owocami
FavoriteLoading Dodaj do ulubionych