Jura szczyt swoich możliwości winiarskich osiągnęła w drugiej połowie XIX wieku, przed wybuchem epidemii filoksery kiedy działał tu ojciec współczesnej enologii Ludwik Pasteur (do dziś produkuje się wino z jego winnicy). Dziś poza Francją są one mało znane, a jednak kilka wyjątkowych trunków tego regionu zasługuje na szczególną uwagę.
Najsłynniejsze jest Vin Jaune, czyli żółte wino. Tłoczy się je lokalnej odmiany winogron Savigny – centrum ich uprawy to Appelation Chateau-Challon. Niezwykły jest ich sposób leżakowania. W beczkach spędzają bowiem ponad sześć lat. Wówczas wino ma czas na ulotnienie się, co Francuzi określają mianem porcji dla aniołów. Z każdego nalanego litra pozostaje już tylko 0,62 l, i do takich butelek właśnie rozlewa się to wino. W podobny swoje wytrawne Fino Sherry przygotowują Hiszpanie w prowincji Jerez. W okolicach Challon, co roku chucznie świętuje się otwarcie beczki z kolejnym pokoleniem żółtegowina.
Niemniej słynne jest na jurze Vin de Paeille (tzw. wino ze słomy), którego sposób sporządzania podobny jest do tego jaki w Tokaju przygotowuje się Aszu, w Toskanii Vinsanto, oraz w Pirenejach Jurancon. Chodzi o to, że to wino produkuje się z winogorn praktycznie przemienionych w rodzynki. Na Jurze bardzo dojrzałe winogrona leżakuje się, aż do Bożego narodzenia na słomie. Tak słodki moszcz fermentuje później prawie trzy lata.
Poza Chateau Chalon, na jurze jest jeszcze pięć apelacji:
– Arbois AOC – największy i najbardziej powszechny obszr produkcji win
– L’Etoil AOC – mała apelacja sąsiadująca z Chateau Chalon, gdzie przygotowuje się zarówno wina żółte, słomiane jak i musujące
– Cotes de Jura AOC – duży obszar na którym produkuje się wszystko od win białych przez żółta, aż do czerwonych. Poza tym można się tu natknąć na Macvin i Marc de Jura.
– Cremant de Jura AOC – jak sama nazwa wskazuje to zagłębie wina musującego, który na jurze jest produkowany już od ponad 200 lat.
– Macvin AOC – to ośrodek właśnie produkcji Macvin