Wina Langwedocji


Langwedocja razem z siąsiednim Roussillon to największy na świecie winny region, który dostarcza na stoły Francji jedną trzecią tego typu trunków i produkuje ich więcej niż np. całe USA. Od połowy XIX wieku był on bowiem przeznaczony do produkcji tanich win stołowych zwanych le gros rouge przeznaczonych dla tzw. klasy pracującej. Wina langwedocji były wówczas dodatkowo blendowane z winami algierskimi, które nadawały im większej wyrazistości. To skończyło się w 1962 roku po uniezależnieniu się Algierii od Francji. Cienkie nie wzbogacane afrykańskim smakiem wina szybko zaczęły tracić rynek i w latach 70-tych tutejsi winiarze musieli przestawić się na produkcję trunków wyższej jakości. Proces ten przyspieszył spadek w latach 80-tych popularności win naturalnie słodkich, które podobnie jak w Roussillon wytwarzano także w Langwedocji. Tradycją pozostało jednak produkowanie wina w spółdzielniach, których jest tutaj aż 500.
Ostatecznie kryzys podziałał bardzo ożywczo. Na dziewiczej glebie najlepsi winiarze z Bordeaux czy Burgundii, stworzyli sobie coś co dziś nazywa się „francuskim Nowym Światem„. Bez ograniczeń apelacyjnych produkują bardzo nowoczesne i od dłuższego czasu bardzo modne wina sygnowane oznaczeniem Pay d’Oc – są to tzw. Vin de pays czyli wina wiejskie, do których można używać dowolnych kompozycji szczepowych. Wina robione przede wszystkim z myślą o konsumentach, a nie tradycji winiarskiej.


W Langwedocji są też oczywiście stare apelacje. Nie mniej na szczególną uwagę w regionie zasługują zaledwie cztery z nich:
– Fitou AOC – to najstarsza w Langwedocji apelacja przyznana winom czerwonym. Została nadana w 1948, trochę na wyrost i na zachętę dla winiarzy z sąsiednich regionów. Wina te z roku na rok stają się lepsze w czym pomogła wydatnie technika. Tutejszy tradycyjny szczep Carigan, zaczęto bowiem fermentować z dużą ilością dwutlenku wągla, co winom nadało trwałości i korzennej elegancji smaku.
– Corbieres AOC – ten najbliższy Fitou region winny Langwedocji długo musiał walczyć o prawo do apelacji – dostał je dopiero w 1985 roku. Również tu czołową rolę odgrywa Carigan oraz dwutlenek węgla. W Corbieres dodaje się go jednak do wingron jeszcze nie rozgniecionych na moszcz. Ta maceracja (maceration carbonique) powoduej, że skórki oddają maksymalnie dużo aromatu, a tutejsze wina stają się bogate w taniny.
– Minervoi AOC – jak sama nazwa wskazuje to bardzo wiekowy region winne – nadali ją Rzymianie na cześć Minerwy, bogini mądrości (odpowiednika greckiej Ateny). Najsłynniejsza tu jest również wywodząca się z czasów rzymskich winnica – La Liviniere. W tym okręgu dominuje inny charakterystyczny dla Langwedocji szczep Grenache Noir, który jest uzupełniany Syrah. Minervoi apelacje otrzymał w 1982 roku.
– Limoux AOC – już w latach 1530-1540 przybyli tu benedyktyni przez czysty przypadek odkryli tajemnicę podwójnej fermentacji, która 150 lat później miała wynieść na szczyty wina z Szampanii. Nie był to jednak efekt kontrolowanej fermentacji w butlekach ale problem ze szczepem Mauzac. Winorośl ta nie poddaje się łatwej fermentacji więc okazywało się, że po jesienny rozlaniu go do butlek na wiosne znów zaczynało buzować, kiedy drożdże rozkładały resztę cukru winogronowego. Ten historyczny wkład Limoux spowodował że w 1938 roku jako pierwsza apelacja z Langwedocji została objęta ochroną regionalną. Co prawda w XIX w tradycyjny sposób gazowania wina zastąpiono metodą szampańską, ale do dziś tutejsze trunki, szczególnie najstarszy Blanquette de Limoux, cieszą się we Francji sporym uznaniem. Szczególnie chętnie pija się je w czasie karnawału.

Pozostałych sześć apelacji to:
Coteaux du Languedoc AOC – to największa apelacja Langwedocji, która z jednej strony obejmuje obszar wybrzeża wokół montpelier, a z drugiej jest apelacją nadrzędną dla całego regionu i obejmuje również wina produkowane w innych apelacjach. W zasadniczej jej części dominuje szczep Carigan (do 40 proc. moszczu) i jest uzupełniany Grenache, Syrah i Mourvedre.
Faugčres AOC – apelacja została tu przyznana w roku 1982, a szczepem który ma największy udział w produkcji jest Syrah.
Saint-Chinian AOC – to jabliższy sąsiad Faugeres i równolegle z nim otrzymał apelację.I
Costičres de Nîmes AOC – to region winny o który Langwedocja spiera się z Rodanem. W gruncie rzeczy na wschód od Nimes produkuje się tu wina charakterystyczne dla doliny Rodanu z urzyciem Syrah, a na południowy zachód bardziej Langwedockie w charakterze.
Clairette du Languedoc AOC – ten stary szczep wina (Clairette du Languedoc) od dawna służył do produkcji wermutów oraz Sherry. Jako jednej z pierwszych, w 1948 roku, został też objęty apelacją.
Clairette de Bellagarde AOC – tutejsze wino produkowane ze szczepu Clairette zawsze cieszyło się sporym uznaniem więc apelacją objęto je już w 1949 roku.

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych