Chablis to chyba najsłynniejsze białe wino na świecie. Jego produkcję z winogorn szczepu Chardonay już w XII zaczęli Cystersi z okolic burgundzkiego miasteczka Chablis. Bliskość Paryża do którego spławiano beczki z winem Sekwaną szybko przyspożyłą mu sławy. Anglicy zaczęli się nim interesować pod koniec XVII. Prawdziwym szlagierem eksportowym Chablis stało się w XIX, kiedy to Chardonay uprawiano na 43 tys. hektarów. Epidemia filoksery, dwie wojny i kryzys zdziesiątkowały jednak uprawy – w 1945 winorośł uprawiało się na 500 ha, a dziś na 4 tys. ha. Od 1938 roku rejon Chablis został objety AOC. Apelacje rozszerzono w 1943, ale objęła ona Petit Chablis.
Te białe wino dzieli się bowiem na cztery rodzaje:
– Chablis Grand Cru jest wytwarzane w zaledwie 7 winnicach (klimatach) rozłożonych na jednej działce o łącznej powierzchni 98 ha – Bougros, Preuses, Vaudesir, Grenouilles, Valmur, Les Cios i Blanchot.
– Chablis Premier Cru, to drugie w kolejności wino produkuje się już na znacznie bardziej rozproszonym obszarze 749 ha.
Chablis, które stanowi trzon tutejszych białych win – stanowi ono 70 proc. wszystkich Chablis
– Petit Chablis wytwarza się w 9 gminach. Jak przekonują winiarze wbrew nazwie nie jest ono pośledniejszą wersją Chablis ale raczej bardziej delikatną (Petit nie należy tu wprost odczytywać jako mały, ale drobny, delikatny) – w rzeczywistości raczej chodziło o to, że jest to apelacja dodana do startego Chablis. Jest to zresztą wino dużo rzadsze od samego Chablis, bo winorośl potrzebna do jego produkcji jest uprawiana na obszarze siedmiokrotnie mniejszym.