Łosoś


Łosoś, a właściwie Łosoś Szlachetny czy też Łosoś Atlantycki (łac. Salmo salar) to jedna z najcenniejszych ryb jakie pojawiają się na stole. Dziś jest szeroko dostępny ze względu na intensywny rozwój akwakultury i farm morskich na których hoduje się łososie. Przez całe dekady traktowany był jednak jako towar luksusowy, a jego cena długo pozostawała bardzo wysoka.

Siedliskiem łososia jest północna część Atlantyku oraz akweny przyległe. Stąd łosoś występuje także w morzu Bałtyckim – Łosoś Bałtycki jest znacznie chudszych od swojego krewniaka z Morza Północnego, ze względu na wyższą temperaturę wody, a jego mięso ma bardziej szarą barwę (charakterystyczny pomarańczowy kolor ryba zawdzięcza diecie bogatej w skorupiaki morskie, takie jak krewetki, zawierające rodzaj karotenu zwanego astaxanthynę – w hodowlach zastępuje się je algami).
W gastronomii Łosoś Bałtycki to jednak prawdziwa rzadkość. Branża spożywcza zdominowana jest przez tzw. Łososia Norweskiego hodowanego na Morzu Północnym. To ryba o typowym łososiowym kolorze i tłustym mięsie.

Poza Łososiem Atlantyckim drugi ważny gatunek to Łosoś Pacyficzny: jest to właściwie cały rodzaj ryb – łac. Oncorhynchus – zawierający kilkanaście gatunków (zalicza się do nich nawet Pstrąg Tęczowy). To właśnie do tej rodziny zalicza się tzw. Łosoś Alaskański charakteryzujący się niemal czerwonym mięsem. W odróżnieniu od Łososi Atalntyckich, te z Pacyfiku zazwyczaj odławiane są w stanie dzikim (hodowle odpowiadają tylko za 20 proc. połowów).

Łosoś Dziki nie jest żadnym specjalnym gatunkiem, ale właśnie rybą żyjącą na wolności – takie są właśnie łososie z Alaski.
W ostatnich latach popularnym substytutem łososia stał się tzw. Pstrąg Łososiowy.



Przepisy na Łososia


Skandynawia

Gravlax
Kokt Laks (Łosoś z wody)
Ovnsbakt Laks (Łosoś pieczony)
Rakfisk (Kiszone ryby)
Ristet Laks (Łosoś grillowany)

Włochy

Trancio di Salmone (Łosoś zapiekany)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych