Frikandel / Fricadelle


Frikandel to rodzaj niderladzkiego fastfoodu. Mielone mięso przygotowywane jak pulpety (w Danii Frykadele to właśnie małe pulpeciki), ale o kształcie kiełbasy. Wiadomo, że powstały w latach 50-tych ub. wieku, ale dokładne okoliczności ich narodzin nie są jasne. Holendrzy przekonują, że stało się to w roku 1954 roku. Wówczas zmiany w prawie towarowym spowodowały, że Gerrit de Vries, rzeźnik z Dordrecht, był zmuszony zmodyfikować recepturę swoich pulpetów zwanych tu gehaktballen. Produkt sprzedawał się jednak dobrze, więc zamiast zmienić recepturę nadał im nowy kształt i nazwę Fricadelle. Inna wersja powstania sięga 1958 roku, a jej autorem miałbyć Jan Bekkers, który w holenderskim Deurne założył całą faktorię produkowaną ten specjał.
Jako że samą konsystencją i smakiem nawiązują do smażonych pulpetów, a kształtem do kiełbasy, to nigdy nie było dylematów ze sposobem ich serwowania. Zwykle robi się to w towarzystwie frytek oraz takich sosów jak majonez czy ketchup. Belgowie, którzy Frikandelle jadą rzadziej od Holendrów, wkładają je również do swoich bułek Mitraillette.

Składniki:

– 750 gr dowolnego mięsa drobno mielonego, najlepiej mieszanego
– 2 cebule, drobno posiekane
– 2 ząbki czosnku, drobno posiekane
– 2 łyżki bułki taretej
– jajko
– 2 łyżki posiekanej pietruszki
– łyżeczka soli
– pół łyżeczki mielonego pieprzu
mąka do panierowania (opcjonalnie)
– tłuszcz do smażenia

Przygotowanie:

    • Wszystkie składniki (poza mąką i tłuszczem) dokładnie wymieszać. Odstawić na pół godziny.
    • Mięso podzielić na osiem części. Formować z nich wałeczki grubości 3 cm.
    • Frikandele wrzucić do wrzątku i je najpierw zagotować – tak jak np. szwedzkie Kotlbulary. Później, przed podaniem obsmażyć aby były chrupkie. To gwarantuje nie tylko soczystość mięsa i to że nie wchłonie zbyt wiele tłuszczu, ale także pozwala przygotować zapas Frikandele, które później każdorazowo można odsmażać.
    • Frikandele można też obtoczyć w mące i usmażyć. W knajpach robi się to na głębokim tłuszczu, można je jednak usmażyć także np. na maśle.

 
Ciekawym sposobem na uzyskanie pożądanego kształtu Frikandel jest użycie butelki po wodzie z w miarę szerokim otworem. Należy wówczas obciąć jej dno i do szpiczastej części z otworem napchać mięso. Później trzeba już tylko z dużą siłą przeciskać je przez otwór, a wychodzące z niego „kiełbaski” odcinać nożem. Holendrzy i Belgowie używają specjalnych prasek do wyciskania Frikandel.

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych