Anolini (Pierożki nadziewane mięsem)



O słynnych pierożkach Anolini (nie mylić z piemonckimi Agnolotti) wspominał już słynny renesansowy kucharz papieski Bartolomeo Scappi. Wywodzą się z zachodniej Emilii, z Piacenzy, ale nie mniejszą karierę zrobiły w Parmie. Tradycyjnie była to potrawa Bożonarodzeniowa, przygotowywana jeszcze dzień wcześniej, w Wigilię. Stąd też można dedukować pochodzenie nazwy tych pierogów – anioł, jeden z symboli świąt to po włosku angelo.
Pierożki podobne do Anolini wytwarza się też w lombardzkiej Cremonie, ale tam nazywają się Marubini. Oba mają charakterystyczny okrągły kształt, zwykle karbowany prze co przypominają małe słońca. W Piacenzie wypełnia się je siekanym, gotowanym mięsem, połączonym z serem Grana Padano. W niektórych regionach używa się praktycznie samego sera – w dolinie Arda leżącej koło Piacenzy jest to Grana Padano. W Parmie mięso łączy się z Parmigiano Regiano, a w nieodległej Fidenzie powstaje ich uboższa wersja – zamiast mięsa stosuje się bułkę tartą i jajka.

Składniki:

Ciasto:
– 500 gr przesianej mąki
– 2 jaja
– 100 ml wody
– pół łyżeczki soli
Farsz:
– 350 gr wołowiny, mielonej
– 150 gr Parmigiano Reggiano, tartego
– 150 gr tartej bułki
– łodyga selera naciowego, posiekanego
marchew, posiekana
cebula, posiekana
– 2 ząbki czosnku, posiekane
– 2 jajka
– 2 szklanki wina
– szczypta gałki muszkatułowej
– 80 gr masła

Przygotowanie:

    • Przygotować farsz: na patelni roztopić masło. Dodać mięso, czosnek i cebulę. Całość smażyć kilka minut, aż mięso się zrumieni.
    • Dodać warzywa. Dusić 10 minut, doprawić solą oraz pieprzem i zalać winem.
    • Całość gotować około 2 godzin, w razie potrzeby dodając nieco wody.
    • Farsz odstawić do ostygnięcia i wymieszać z serem, bułką tartą, jajkami i gałką muszkatułową. Odstawić na 2 godziny do lodówki.
    • W międzyczasie z mąki, jaj, wody i soli uformować ciasto. Kulę ciasta kilka razy rzucić o blat. Przykryć i odstawić na pół godziny.
    • Ciasto podzielić na dwa kawałki i każdy z nich rozwałkować na cienki płat – oba powinny mieć podobny rozmiar. Na pierwszy, w równych odstępach paru centymetrów ułożyć porcje farszu – powinny tworzyć rodzaj sieci – przykryć drugim kawałkiem ciasta.
    • Pierogi zlepić i wyciąć pierogi przy użyciu okrągłej wycinarki (najlepiej karbowanej) ew. szklanki.
    • Anolini gotować kilka minut w bulionie. Można razem z nim podawać.
FavoriteLoading Dodaj do ulubionych