Mąka Żytnia


Mąka Żytnia to obok mąki pszennej to druga z tak zwanych mąk chlebowych. Ma ona jednak niższe wartości odżywcze – 9 – 10 proc. zawartości białka w stosunku do 11 – 12 proc. jakie ma pszenica – a przy tym jest słabiej przyswajalna co historycznie uwarunkowało jej słabą popularność. Z drugiej strony zawarte w niej składniki zapobiegają miażdżycy, zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych, a nawet regulują i przyspieszają przemianę materii. Te z kolei argumenty w ostatnich latach przemawiają za wzrostem popularności mąki żytniej.
Do dziś najczęściej używana jest w piekarnictwie i podobnie jak mąka pszenna jest klasyfikowana według czystości. Polega to na sprawdzeniu ile popiołu zostaje ze spalenia 100 kg mąki. Im większa tym wyższa zawartość otrębów czyli tzw. okrywy owocowo-nasiennej, czyli mąka mniej czysta. I tak jeśli po spaleniu zostanie 500 gr popiołu mamy mąkę: Typ 500. W Polsce generalnie mamy pięć głównych typów mąki żytniej:
Typ 580 – Żytnia Jasna – najczystsza z żytnich mąk o dość uniwersalnym zastosowaniu domowym – dobra np. do makaronów, ciast, a także postawienia zakwasu na Żur.
Typ 720 – Mąka Pytlowa
Typ 1400 – Mąka Sitkowa
Typ 1850 – Mąka Starogardzka
Typ 2000 – Mąka Razowa

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych