Ventricina


Ventricina to kiełbasa charakterystyczna dla całej południowej części Abruzji. Tradycyjnie było to jedzenie ubogich, bo do wędliny dodawano najgorsze kawałki wieprzowiny, takie jak słonina czy boczek. Od kilkudziesięciu lat zwiększa się jednak udział lepszych kawałków mięsa – karczku, łopatki oraz szynki. Dlatego dziś mamy bardzo dużą różnorodność tej wędliny.
Po jednej stronie jest więc Ventricina Teramana z miasteczka Teramo, gdzie tłuszcz wciąż stanowi prawie 60 proc. masy. Dużo szlachetniejsza jest za to produkowana w Vasto Ventricina del Vastese z 30 proc. udziałem tłuszczu, a najwyżej ceniona odmiana to Ventricina di Guilmi. W miasteczku Guilmi do kiełbasy dodaje się naprawdę niezłe kawałki wieprzpowiny – polędwicę oraz kawałki chudego mięsa pozostałe z produkcji szynki.
Wszędzie sposób przyżądzania Ventriciny jest podobny. Mielone mięso doprawiane jest, w zależności od regionu: solą, pieprzem, peperoncino, rozmarynem, słodką papryką, nasionami kopru włoskiego i skórką pomarańczową. Nadziewa się nim dość obszerne flaki, po czym kilka dni wędzi, a potem zostawia na pół roku do dojżewania. W tym czasie kiełbasa traci nawet połowę masy.
Zobacz również: Ventricina di Crognaletto, Ventricina di Montenero di Bisaccia, Salsicciotto di Guilmi

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych