Wina Prowansji


Prowansja to przede wszystkim wina różowe, które stanowią tu ponad połowę produkcji. Podobnie jak sąsiednia Langwedocja, nigdy nie była ona bowiem nastawiona na produkcję wielkich trunków. Widać to zresztą w strukturze winiarskiej regionu. W 90 proc. jest ona zdominowana przez trzy duże apelacje produkujące wina niewyszukany, pomiędzy którymi poutykanych jest sześć malutkich, ale bardziej eksykluzywnych regionów.

Wśród największych mamy więc:
Côtes de Provence AOC – w tej apelacji, która równocześnie jest apelacją ogólną dla całego regionu i istnieje od 1977 roku, powstaje trzy czwarte prowansalskich win, a aż 80 proc. z nich to wina różowe. Podstawowym szczepem jest tu Carignan, który jednak jest stopniowo wypierany przez winorośla Cinsaut, Grenache i Mourvedre – musi ich być co najmniej 60 proc. Innym wymogiem apelacji, przy produkcji win jest konieczność uzyskiwania 20 proc. produkcji metodą maceracji saignee, czyli uzyskiwania różowego moszczu jako uboczny produkt przy wytwarzaniu silnie skoncentrowanych win czerwonych (wino różowe po prostu robi się z odcieku z moszczu na wino czerowne).

Coteaux d’Aix-en-Provence AOC – to drugi co do wielkości region winny Prowansji w którym wytwarza się jednal przede wszystkim wina czerwone (ponad 60 proc.). Przy ich produkcji dominują szczepy Grenache, Cinsaut oraz Mourvedre.

Les Baux-de-Provence AOC – to najmniejsza z największych i najmłodsza apelacja Prowansji (od 1995 roku). W tutejszym upalnym klimacie najlepiej dojrzewają winogrona Carignan, Cinsaut oraz Counoise, z których powstaje czerwone wino – żadnego ze szczepów nie może być jednak więcej niż 30 proc.


Poza trzema dużymi w Prowansji mamy też doczynienia z sześcioma mniejszymi apelacjami:

Bandol AOC – ta najbardziej ceniona z Prowansalskich, mała nadmorska apelacja istnieje już od 1941 roku. Najlepsze tutejsze, czerwone wina powstają przedewszystkim ze szczepu Mourvedre (jest go około połowa). Dojrzewają co najmniej 8 – 10 lat (a nawet 15 i więcej lat) przez co są ciemne, mocne i korzenne.
Casis AOC – ta najstarsza w Prowansji apelacja (1936 rok) jest wyjątkowa, bo zdominowana przez białe wino 0 około trzech czwartych produkcji. Powstają ze szczepów Clairette, Marsanne, Ugni blanc oraz Sauvignon blanc i szczególnie dobrze komponują się z daniami rybnymi, a przede wszystkim bouillabaisse. Co ciekawy kiedyś w tym niezbyt gęsto zaludnionym regionie do zbiorów winiarze zatrudniali m.in. marsylskie prostytutki.
Coteaux Varois AOC – ta apelacja, którą od dawna bardzo interesowali się burgundzcy winiarze, słynie przede wszystkim z doskonałych win różowych. Tutejszy rolnikom nigdy nie zależało jednak na rozgłosie i krajowej pozycji, dlatego też region swoje AOC otrzymał dopiero w 1993 roku.
Bellet AOC – ta apelacja położona w pobliżu Nicei znajduje się pod silnym wpływem włoskich winiarzy. Stąd jej główną winoroślą jest Vermentino, z której produkuje się doskonałe białe wino.
Coteaux de Pierrevert AOC – ta niewielka, a przy tym najmłodsza apelacja produkuje zarówno wina białe, czerwone jak i różowe wykorzystując do tego szczepy Grenache, Syrah, Cinsaut, Clairette oraz Vermentino.
Palette AOC – ta najmniejsza apelacja Prowansji obejmuje zaledwie 32 ha upraw. W większości należą one do Château Simone, które produkuje przede wszystkim wina czerwone.

Prowansja chociaż młoda na arenie międzynarodowej to wzorem Bordeaux stworzyła własny system cru przyznawanym poszczególnym producentom. Na liście Cru Clases stworzonej w 1955 roku znalazło się 14 winnic:
Château de Brégançon – lokalizacja: Bormes-les-Mimosas
Clos Cibonne – lokalizacja: Le Pradet
Château du Galoupet – lokalizacja: La Londe-les-Maures
Domaine du Jas d’Esclans – lokalizacja: La Motte
Château de Mauvanne – lokalizacja: Hyčres
Château Minuty – lokalizacja: Gassin
Clos Mireille – lokalizacja: La Londe-les-Maures
Domaine de Rimauresq – lokalizacja: Pignans
Château de Roubine – lokalizacja: Lorgues
Château Ste. Marguerite – lokalizacja: La Londe-les-Maures
Château de St. Martin – lokalizacja: Taradeau
Château St. Maur – lokalizacja: Cogolin
Château Ste. Roseline – lokalizacja: Les Arcs
Château de Selle – lokalizacja: Taradeau

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych