Wiener Schnitzel


Żadne inne austriackie danie nie zrobiło na świecie takiej kariery jak wiedeński sznycel . Sęk w tym, że Wiener Schnitzel w gruncie rzeczy nie wywodzi się ze stolicy Austrii ale stolicy Lombardii, Mediolanu. Według jednej tradycji tutejszy Cotoletta alla milanese, dziś znany też jako Picatta alla Milanese, trafił do Wiednia już w XVI wieku. Według innej wersji w połowie XIX roku przepis ten przywiózł do Austrii marszałek Radetzky, który spędził we Włoszech znaczną część życia, gromiąc miejscowe rewolucje i zrywy niepodległościowe. Samo powstanie nazwy Wiener Schnitzel datuje się na okolicę roku 1862.
Co istotne Sznycel Wiedeński obowiązkowo powstaje z cielęciny, najlepiej tej z udźca. Nie mniej popularny kotlet wieprzowy w restauracyjnych kartach dań zwykle nazywany jest Sznyclem po Wiedeńsku.

Składniki:

– 4 sznycle cielęce najlepiej z udźca
– 200 gr mąki
– 200 gr tartej bułki
– 2 rozbełtane jajka
– 250 gr smalcu albo oleju
cytryna

Przygotowanie:

    • Sznycle delikatnie rozbić (najlepiej przez folię) aby były bardzo cienkie i ponacinać brzegi w kilku miejscach. Oprószyć solą.
    • Kotlety obtoczyć w mące, jajku i bułce tartej
    • Na dużej patelni obsmażać kotlety z obu stron po 3 – 4 minuty.
    • Przed podaniem odsączyć na papierowym ręczniku. Podawać z cząstką cytryny.

 
W Wiedniu podaje się ze smażonymi ziemniakami oraz sałatami, a w bardziej wymyślnej wersji okłada plastrami pomarańczy i borówkami.

(Wiedeńska tradycja sznycli – cienkich i smażonych w głębokim tłuszczu)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych