Arrachera / Burritos de Arrachera (Grillowana wołowina)

Meksykańska Arrachera w gruncie rzeczy nie jest właściwie nazwą dania, ale raczej rodzaju mięsa. Chodzi o wołową przeponę oddzielającą klatkę piersiową od jamy brzusznej – kawałek mięsa gdzieś pomiędzy mostkiem, a szpondrem. Amerykanie robią z niego tzw. Hanger Steak lub Skirt Steak, Francuzi Onglet, a Włosi Lombatello. Niezbyt duże kawałki mięsa zwykle smaży się (grilluje) lekko nacięte lub pocięte w paski. Tak przynajmniej robią Meksykanie: stąd Arrachera podoba jest nieco do Fajity.

Przygotowanie: przed smażeniem mięsa pokrojonego w podłużne kawałki (około pół kg) należy zapeklować je w prostej marynacie zbudowanej na bazie soku z 2 limonek, 2 posiekanych ząbków czosnku, drobno posiekanej cebuli, posiekanej chili oraz pół butelki jasnego piwa. Wszystkie jej składniki należy połączyć – niektórzy przed dodaniem piwa miażdżą je w moździerzu albo wszystko razem miksują w blenderze – i zalać nimi mięso w misce albo torbie strunowej. Marynuje się od 1 do 24 godzin, ale nie dłużej. Przed smażeniem należy pozbyć się marynaty, doprawić pieprzem oraz solą. Kawałki steków na 2 łyżkach oleju smażyć 3 – 5 minut z każdej strony. Dać im odpocząć kolejne 5 minut na desce, po czym pokroić w paski, w poprzek włókien.

Podobnie jak Fajitę często serwuje się ją z salsą dodatkami warzywnymi zawinięte w placek kukurydziany – tak jak w przedstawionym powyżej przepisie na Burritos de Arrachera.

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych