Gęś

Gęś to ptak udomowiony już 3 tys. lat temu. W Europie i basenie Morza Śródziemnego zaczęto jednak hodowlę innego ptaka niż w Azji. Na zachodzie udomowiono nieco większą i białą Gęś Gęgawę (łac. Anser anser), podczas gdy w Chinach i na Dalekim Wschodzie od wieków hoduje się szaro brązową Gęś Łabędzionosą (łac. Anser cygnoides). Obie jednak zyskały wspólną nazwę gatunkową Gęś Domowa (łac. Anser domesticus), aby odróżnić je o wciąż dzikich krewniaków, których w Polsce można oglądać głównie na przelotach w czasie wiosennej i zimowej migracji.
Udomowiona została też niewielka Gęś Białoczelna (głównie w Rosji) oraz bardziej okazała Bernikla Kanadyjska (w Ameryce Północnej).

Hodowla gęsi od starożytności na tyle się rozwinęła, że różnice wykształciły się także w obrębie jednego gatunku. Gęś Włoska Biała jest np. szczególnie popularna w delcie Padu – w Wenecji można natknąć się na … Z kolei gęś z Tuluzy (Gęś Tuluska) to najlepszy materiał na Foie Gras oraz Confit.
Polska to europejski lider w produkcji gęsiny (głównie na eksport). Rodzimi hodowcy najczęściej posługują się zlokalizowaną Gęsią Włoską Białą. Co może zaskakiwać została sprowadzona z Danii. Trafiła do Instytutu Zootechnicznego w Kołudzie (w okolicach Inowrocławia) i przemianowana została na Gęś Białą Kołudzką. To ptaki duże (gąsiory dorastają do 8 kg) i płodne, które dają też dużo pierza.
Poza Kołudzką hodowane są też inne gęsi, zależne od rejonu Polski. Na północy jest to m.in. niewymagająca Gęś Pomorska o dobrze rozwiniętych piersiach (do 7 kg masy), nieco mniejsza Gęś Kartuska, a także Gęś Rypińska i Gęś Suwalska. Na południu kraju znaleźć można z kolei Gęś: Lubelska, Kielecką, Biłgorajską, Podkarpacką i Zatorską.

W ostatnich latach na popularności zyskuje także hodowla azjatyckich Gęsi Łabędzionosych.Przepisy z gęsiną


Austria

Martinigansl (Pieczona gęś)

Francja

Alicot (Gulasz z podrobów)
Confit
Pate de Foie Gras (Pasztet z gęsich wątróbek)

Hiszpania

Oca Amb Peres (Gęś pieczona z gruszkami)

Włochy

Oca Farcita (Gęś faszerowana)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych