Kardamon / Karvam


Nie jest to wiedza powszechna ale Kardamon to dość bliski krewny Imbiru – należą do jednej rodziny imbirowatych. Wywodzi się z Indii, a do Europy trafił na samym jej początku – gdy w Grecji królowały Mykeny. Również starożytni nadali mu nazwę kardamomon czyli roślina pachnąca. Aromat ma wszakże intensywny, z nutą pieprzu, cytryny i kamfory. Najczęściej używają go Hindusi, do deserów, ryżu, curry i napojów. Pakistańczycy ograniczają się do aromatyzowania herbaty, a Arabowie kawy. W Europie wykorzystuje się go do nalewek, dodaje do ciast, pieczywa i wędlin (szczególnie w Skandynawii).
W kuchni i nie tylko wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kardamonu:

  • Kardamon Zielony czyli Właściwy lub Indyjski, Cejloński, Malabarski (łac. Cardamomum Elettaria) o mniejszych nasionach i zielonych łuskach, który dominuje na obszarze od Indii, aż do Malezji i zachodniej Indonezji.
  • Karadmon Czarny zwany też Bengalskim, Sjamskim lub Jawajski, a także po prostu Kravam (łac. Cardamomum Amomum), o większych ciemnych nasionach, który sprzedawany jest w całej Azji oraz w Australii.


Na różnych rynkach obu ziaren używa się równolegle chociaż nie zawsze wymiennie – np. Hindusi zielony kardamon dodają do herbaty, a czarnego do słynnej mieszanki przyprawowej Garam Masala. W krajach bliskiego wschodu oraz Europy używany jest raczej zielony kardamon.

Przepisy z dodatkiem Kardamonu


Malezja

Sup Ayam / Mie Ayam (Zupa z kurczaka)
Sup Kambing (Zupa jagnięca)

Tajlandia

Kaeng Mussaman Neua (Curry Mussaman)
Kaeng Panang Nuea (Curry Panang)
Nam Phrik Kaeng Mussaman (Pasta curry Mussaman)
Nam Phrik Kaeng Panang (Pasta Curry Panang)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych