Nie jest to wiedza powszechna ale Kardamon to dość bliski krewny Imbiru – należą do jednej rodziny imbirowatych. Wywodzi się z Indii, a do Europy trafił na samym jej początku – gdy w Grecji królowały Mykeny. Również starożytni nadali mu nazwę kardamomon czyli roślina pachnąca. Aromat ma wszakże intensywny, z nutą pieprzu, cytryny i kamfory. Najczęściej używają go Hindusi, do deserów, ryżu, curry i napojów. Pakistańczycy ograniczają się do aromatyzowania herbaty, a Arabowie kawy. W Europie wykorzystuje się go do nalewek, dodaje do ciast, pieczywa i wędlin (szczególnie w Skandynawii).
W kuchni i nie tylko wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kardamonu:
- Kardamon Zielony czyli Właściwy lub Indyjski, Cejloński, Malabarski (łac. Cardamomum Elettaria) o mniejszych nasionach i zielonych łuskach, który dominuje na obszarze od Indii, aż do Malezji i zachodniej Indonezji.
- Karadmon Czarny zwany też Bengalskim, Sjamskim lub Jawajski, a także po prostu Kravam (łac. Cardamomum Amomum), o większych ciemnych nasionach, który sprzedawany jest w całej Azji oraz w Australii.
Na różnych rynkach obu ziaren używa się równolegle chociaż nie zawsze wymiennie – np. Hindusi zielony kardamon dodają do herbaty, a czarnego do słynnej mieszanki przyprawowej Garam Masala. W krajach bliskiego wschodu oraz Europy używany jest raczej zielony kardamon.
Przepisy z dodatkiem Kardamonu
Malezja
– Sup Ayam / Mie Ayam (Zupa z kurczaka)
– Sup Kambing (Zupa jagnięca)
Tajlandia
– Kaeng Mussaman Neua (Curry Mussaman)
– Kaeng Panang Nuea (Curry Panang)
– Nam Phrik Kaeng Mussaman (Pasta curry Mussaman)
– Nam Phrik Kaeng Panang (Pasta Curry Panang)