Mondeghili (Pulpety)


Może to dziwić, ale nazwa Mondeghili wywodzi się od arabskiego słowa Al-bunduc. Najpierw przerobili je Hiszpanie na własne określenie pulpetów czyli albondiga. Ostatecznie przyszedł transfer do języka włoskiego, gdzie pulpety zwykle są określane słowem polpette. Jest to po prostu spadek jaki pozostawili po sobie Hiszpanie, którzy władali księstwem Mediolanu od połowy XVI do początku XVIII wieku – był to efekt podziału Świętego Cesarstwa przez Karola V i przekazanie włoskich terytoriów synowi Filipowi, który objął tron hiszpański. Co istotne nie jest to jednak danie dworskie, ale stary plebejski sposób na wykorzystywanie resztek z jedzenia. Przez to Mondeghili tradycyjnie przygotowywane są z mieszanki mięsa surowego oraz gotowanego poprzedniego dnia.

Składniki:

– pół kg wołowowieprzowego mięsa siekanego (ew. mielonego)
– 100 gr kiełbasy salsicce (można ją zastąpić Surową Polską) obranej ze skóry i posiekanej
– 100 gr Mortadeli posiekanej
– czerstwa bułka
– pół szklanki mleka
– 2 jaja
– ząbek czosnku drobno posiekany
– łyżka pietruszki posiekanej
– 50 gr tartego Grana Padano
– szczypta tartej gałki muszkatułowej
– bułka tarta
– 50 gr masła

Przygotowanie:

    • Bułkę namoczyć w mleku i odcisnąć.
    • Wszystkie składniki (poza bułką tartą oraz masłem) wymieszać w misce, aby powstała w miarę jednolita masa. Doprawić solą oraz pieprzem. Odstawić na kwadrans.
    • Z mięsa uformować małe kulki. Obtoczyć je w bułce tartej. Usmażyć na maśle.

Mondeghili w Mediolanie zazwyczaj podaje się z sałatą. W lato można je podawać na zimno.

(Poniższy film, nie jest literalną ilustracją przytoczonego powyżej przepisu. Bardziej chodzi o pokazanie jak przyrządza się tę potrawę.)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych