Nam Phrik Kaeng Khiao Wan (Zielona pasta curry)


Nazwę wyjątkowo popularnej na świecie Nam Phrik Kaeng Khiao Wan tłumaczy się dosłownie jako zielone słodkie curry (taj. Kaeng). Mimo to wiele słodyczy w nim się nie odnajdzie, bazą jest bowiem wyjątkowo ostra zielona papryczka Phrik Kee Nu zwana ptasie oczko. To ona dominuje w smaku i powoduje, że Kaeng Khiao Wan uznawana jest za najostrzejszą tajską pastę curry . Zwykle używa się ją do mięsnych curry, w europejskich restauracjach popularne jest zielone curry z kurczaka. Nie mniej można także dodawać jej do sosów z owocami morza, np. krewetkami – patrz. Kaeng Khiao Wan Gung – a nawet z samymi warzywami, tak jak w Kaeng Khiao Wan Phak.
Można ją kupić gotową w sklepie z żywnością orientalną, ale zawsze lepsza jest świeżo przygotowana.Sposób przygotowania: Wszystkie składniki tradycyjnie ubić w moździeżu lub zmiskować w malakserze. Pastę można około miesiąca trzymać w lodówce.

Składniki:

– 6 – 8 ostrych zielonycn papryczki chili, najlepiej „ptasie oczko”
– 2 szalotki, posiekanych
– 2 ząbki czosnku, posiekanych
– 2,5 cm galangalu, posiekanego
– 5 cm imbiru, posiekanego
– garść liści kolendry
– 2 łodygi trawy cytrynowej, posiekanej (biała część)
– 8 listków limonki kaffir (ew. skórka z 1 limonki)
– łyżka ziaren kolendry, zmielonych
– łyżeczka kminu, zmielonego
– łyżeczka pieprzu, zmielonego
– 2 łyżki sosu rybnego

(Poniżej propozycja na zieloną pastę curry w wykonaniu Davida Thompsona, australijskiego kucharza, jednego z najbardziej uznanych specjalistów kuchni tajskiej)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych