Bak Kut Teh (Bulion wieprzowy)


To chińska zupa wywodząca się z prowincji Hokkien (znanej bardziej jako Fujian) na bazie wieprzowiny, która ogromną karierę zrobiła przede wszystkim w Malezji. W XIX wieku sprowadzili ją tu chińscy emigranci, którzy w większości pochodzili z regionu Hokkien. Zwykle jada się ją jako danie śniadaniowe.
Dosłowne tłumaczenie nazwy Bak Kut Teh znaczy herbata na mięsie i kościach. Jest to bowiem rodzaj wywaru wieprzowego wiele godzin duszonego z przyprawami – serwuje się ją z makaronem, ryżem a także tzw. Cakoi, racuszkami które miesza się w zupie. Do zupy podaje się także herbatę, która ułatwia trawienie dużych ilości tłuszczu w niej zawartych.
Przez dwa wieki posiłek ten mocno ewoluował i w całej Malezji jest dziś wiele rodzajów Bak Ku Teh. Oryginalna wersja emigrantów z Hokkien, którzy cenią intensywność smaku, jest dość słona m.in. przez użycie ciemnego sosu sojowego. Pokrewni im Chińczycy z Guangdong, czyli tzw. Teochew, robią zupę jaśniejszą, mniej słoną, ale za to bardziej pieprzną. W mieście Klang robi się jej bardziej skoncentrowana wersję tzw. dry – wywar się odparowuje i dodaje suszone warzywa. W chińskim Kantonie tę samą zupę zaprawia się za to większą ilością ziół i raczej popija. Inna wersja Bak Kut Teh to Chik Kut Teh. Robi się go z kurczaka i jest popularny m.in. wśród malajskich muzułamnów, którzy nie jadają wieprzowiny (w poniższym przepisie można nim zastąpić wieprzowinę).
Bak Kut Teh gotuje się używając mieszanki różnego rodzaju ziół w skład której zazwyczaj wchodzi chińskie Dong Quai. W Polsce jest raczej nie dostępny, poniższy przepis pomija więc ten składnik.

Składniki:

Zupa:
– 1 kg żeberek wieprzowych, pociętych po na kawałki po 2 żeberka
– 5 gwiazdek anyżu
– 3 laski cynamonu
– łyżka ziaren czarnego pieprzu
– łyżka ziaren białego pieprzu
– 2 główki czosnku
– łyżeczka goździków
– łyżeczka ziaren kopru włoskiego
– 2 łyżeczki cukru
– 6 grzybów shitake, suszonych
– łyżeczka soli
Dodatki:
– 2 łyżki ciemnego sosu sojowego
– 5 chili drobno posiekanych
– 200 gr (główka) choy sum (ew. szpinaku), posiekanego w paski
– 100 gr Tau Pok (tofu smażonego w głębokim tłuszczu), pokrojne w słupki
– 6 szalotek, posiekanych i podsmażonych na chrupko
– 3 dymki drobno posiekane

Przygotowanie:

    • W dużym garnku umieścić wszystkie składniki na zupę. Zalać ok. 3 l wody.
    • Doprowadzić do wrzenia i gotować około 2 godzin na niewielkim ogniu.
    • Na 5 minut przed końcem gotowania dodać sos sojowy, chili.
    • Szalotkę, tofu, choy sum i dymkę dodać przy rozlewaniu zupy do misek.

 
(Poniżej Bak Kut Teh w stylu z miast Klang przygotowany przez Adama Liaw, australijskiego kucharza malajskiego pochodzenia – zwycięzcy australijskiej edycji Master Chef)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych