Ćevapčići (Ćevapi, Kebapi)


Ćevapčići jest charakterystyczny przede wszystkim dla Bośni, ale to bardzo popularne danie w całej Jugosławii. Choć ta forma grillowanego mięsa nieodłącznie kojarzy się właśnie z Bałkanami to jej źródeł należy szukać raczej w Turcji (dlatego dominuje w muzułmańskiej Bośni). Ćevapčići to po prostu połączenie dwóch słów – kebap oraz cici co w tureckim znaczy mały. Jest to więc po prostu mały Kebap, a ściślej rzecz biorąc Doner Kebap.
Ćevapčići przygotowuje się z mieszaniny mielonych mięs, doprawionych czosnkiem, ostrą papryką i pieprzem (można dodać także np. posiekaną cebulę). Formuje się z nich podłużne kotleciki i wrzuca na grilla.
Najbardziej znane Ćevapčići pochodzą z Sarajewa i zdominowanej przez Serbów Banja Luce. Tutaj częściej używa się określenia Ćevapi. Kotleciki zwykle formuje się z dwóch rodzajów mielonej wołowiny. Zwykle mają 5 – 8 cm długości.
W Serbii używa się zamiennie obu nazw – Ćevapčići oraz Ćevapi. Są nieco dłuższe od tych z Sarajewa, ale to właśnie one są bałkańskim produktem eksportowym.
W Macedoni Ćevapčići nazywają się Kebapi i poza wołowiną używa się do nich wieprzowiny.
Ćevapčići serwuje się zwykle z chlebkiem Lepinja i Somun oraz Ajvarem i śmietaną
Poniżej sarajewska receptura na Ćevapčići.

Składniki:

– 1 kg mielonej tłustej wołowiny (może być z dodatkiem baraniny)
– 8 ząbków czosnku, drobno posiekanych
– 3 łyżki bułki tartej
– 3 łyżeczki soli
– 3 łyżeczki pieprzu
– łyżeczka sody oczyszczonej

Przygotowanie:

Mięso połączyć z wszystkimi pozostałym składnikami, dokładnie wymieszać i na noc wstawić do lodówki. Z masy formować niezbyt długie wałeczki i smażyć je na ruszcie ze wszystkich stron.

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych