Ten najpopularniejszy angielski ser (51 proc. całej sprzedaży serów na wyspie) wywodzi się z okolic znanego kurortu Bath, z wąwozu Cheddar w hrabstwie Somerset. To tutaj produkuje się oryginalny, objęty ochroną regionalną West Country Farmhouse Cheddar (przywilej ten obejmuje także Dorset, Devon i Kornwalię). W niekontrolowany sposób produkuje się go nie tylko w całej Wielkiej Brytani i krajach postkolonialnych (USA, Kanadzie, Australii) ale nawet w Belgii i Szwecji, a nawet w Polsce.
Pierwsze wzmianki o produkcji tego sera pojawiły się w końcu XII wieku. Przyjmuje się jednak, że jego produkcję na wyspie rozpoczęli już Rzymianie, wzorując się na najstarszych serach wytwarzanych we Francji takich jak Cantal. Swoją supremację utwierdził w czasie drugiej wojny światowej, kiedy większość angielskiego mleka była przeznaczona na produkcję tzw. Government Cheddar.
Cheddar ma dość intensywny smak co wiąże się z procesem chedaryzacji. W jego przypadku lekko dojrzewającą masę serową rozdrabnia się, soli i jeszcze raz prasuje. Cheddar musi dojrzewać co najmniej 2 – 3 miesiące. Prawdziwy aromat osiąga jednak dopiero po dwóch latach.
Klasyczny sposób podawania to Cheddar z krakersami, niemniej w angielskiej kuchni jest wykorzystywane do zapiekanek takich jak Pan Haggerty czy też Gloucester Cheese and Ale.