Wino Cotes-du-Rhone

Dolina Rodanu ze swoimi 6 tys. winnic to jeden z największych francuskich okręgów winnych. Co więcej jest ona podzielona na dwa subregiony – lepszy na północ od Valence i gorszy na południe aż do ujścia rzeki.

Rodan Północny, czyli jak go nazywają Francuzi Rhône septentrienal, ma klimat zdecydowanie kontynentalny. Czerwone grona szczepu Syrah sprowadzili tu ponoć Grecy już ponad 600 lat przed naszą erą. I kwitnie do dziś dając wino o bardzo wyrazistym smaku. Choć w dolinie Rodanu nie ma oficjalnej klasyfikacji jak w Bordeux czy Burgundii to również tutaj mamy do czynienia ze swego rodzajami „Cru”. Najsłynniejsza jest apelacja Hermitage AOC. Rozciągnięta na niewielkim obszarze 134 ha, daje wina długowieczna, dojrzewające 20 lat. Czasem dla nadania im szlachetności do szczepu Syrah dodaje się nieco (do 15 proc.) białego Marsane. Z tego samego Marsane, a także Rousanne produkuje się tu także białe wina. Szlagierem są jednak wina czerwone, którymi już od ponad stu lat winiarze z Bordeaux wzbogacają własne najlepsze trunki.
Poza Hermitage jest tu jeszcze siedem apelacji:
Côte-Rôtie AOC – ten niewielki region (200 ha) wysunięty na północ ku granicy z Burgundią w 80 proc. jest zdominowany szczepem Syrah, reszta to białe Viognier.
Condrieu AOC – produkowane tutaj białe wino ze szczepu Viognier kiedyś było słodkie, teraz przeważa wytrawne.
Château-Grillet AOC – najmniejsza (3,5 ha) i najstarsza (sięgająca czasów Rzymskich) apelacja nad Rodanem produkuje wyłącznie białe wino
Saint-Joseph AOC – to duża apelacje która ciągnie się przez większość górnego biegu Rodanu (na jego prawym brzegu) jest zdominowana przez czerwony Syrah
Crozes-Hermitage AOC – to największy region Północnego Rodanu otulający słynny Hermitage, podobnie jak położonym po drugiej stronie rzeki Saint-Joseph w 80 – 90 proc. jest zdominowany przez szczep Syrah.
Cornas AOC – już od X wieku ten region słyną z mocnych czerwonych win Syrah, które mają tu monopol. Dziś wyrazu nabierają w czasie 5-letniego dojrzewania.
Saint-Péray AOC – w najdalej na południe wysuniętej apelacji uprawia się tylko białe szczepy Marsane i Rousanne, aby z nich tworzyć później wina musujące.

Rodan południowy, czyli Rhône méridional, produkuje słabsze wina niż na północy o czym świadczy fakt, że w większość z nich ma wyłącznie apelację przypisaną całemu regionowi Cotes-du-Rhone AOC oraz Cotes-du-Rhone-Villages AOC (te lepsze zawierają jeszcze nazwę miejscowości z której się wywodzą). Nie rośnie już tu zresztą tak powszechnie szlachetny Syrah – południe jest zdominowane przez nieco bardziej pospolity Grenache. Nie znaczy to jednak, że południwy Rodan w swych warunkach geograficznych zbliżony do Prowansji, nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Niewątpliwym uznaniem na całym świecie cieszy się tutejszy Châteauneuf-du-Pape, mieszany z 13 rodzajów winogron. Inne „markowe” apelacje to:
Côtes du Vivarais AOC
Coteaux du Tricastin AOC
Vacqueyras AOC
Rasteau AOC
Gigondas AOC
Beaumes de Venise AOC
Tavel AOC

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych