Côte de Porc a la Normande (Kotlety wieprzowe z calvadosem i jabłkami)


Normandia to niekwestionowana, francuska stolica jabłek i jedno z sadowniczych zagłębi Europy. Uprawiane tu tradycyjne odmiany takie jak miejscowe Reinette (Renety) czy też sprowadzone z Holandii Belle de Boskoop są jednak zbyt kwaśne, aby nadawały się do jedzenia na surowo. Od zawsze znajdowały jednak świetne zastosowane w kuchni, zarówno do przygotowania ciast jak i dań obiadowych. Wieprzowe kotleciki Côte de Porc a la Normande to w tym względzie klasyka. Określenie „po normandzku” zazwyczaj wskazuje na użycie tutejszych specjalności, także pozyskiwanych z jabłek: cydru i calvadosu.
Côte de Porc oznacza dosłownie kotlet wycięty z żeberek (côte) – to odpowiednik wołowego rib-eye – i jest to rodzaj kotletu schabowego z kostką żebrową. W Polsce w ten sposób mięsa raczej się nie porcjuje, dlatego można użyć zwykłych kotletów ze schabu.

Składniki:

– 4 kotlety wieprzowe
– 2 jabłka, obrane, pozbawione gniazd i pokrojone w ósemki
– 150 ml cydru
– 100 ml calvadosu (ew. brandy)
– 2 posiekane dymki
– pół łyżki świeżego, posiekanego tymianku, ew. łyżeczka suszonego tymianku
– łyżka cukru
– 250 ml śmietany kremówki (30 – 36 proc.)
– 4 łyżki masła
– łyżka oleju

Przygotowanie:

  • Na dużej patelni rozgrzać połowę masła. Obsmażyć na nim jabłka z dodatkiem cukru – ok. 5 minut – aż się lekko zrumienić. Jabłka zdjąć z patelni i odstawić w ciepłe miejsce.
  • Dodać resztę masła z łyżką oleju. Gdy się rozgrzeją usmażyć na nich mięso, smażąc 5 – 10 minut z każdej strony.
  • Mięso zdjąć z patelni i odstawić w ciepłe miejsce.
  • Na patelnie, na której został tłuszcz ze smażenia, dodać dymkę i tymianek. Po 2 minutach smażenia dodać calvados i całość zdeglasować.
  • Gdy odparuje calvados dolać cydru i śmietanki. Sos doprawić solą i gotować tak długo aż odparuje połowa płynu.
  • Mięso z powrotem umieścić na patelni, poddusić chwilę z sosem i podawać z jabłkami.

 
(Poniższy film, nie jest literalną ilustracją przytoczonego powyżej przepisu. Bardziej chodzi o pokazanie jak przyrządza się tę potrawę.)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych