Fritto Misto alla Ligure (Smażone ryby i owoce morza)


Fritto Misto, czyli szeroki wybór smażonych mięs to specjalność Piemontu. Podobny rodzaj uczty serwuje się również w sąsiedniej Ligurii. W nadmorskiej prowincji obok mięsa pojawia się też sporo ryb i owoców morza – podobny zestaw jak ten używany przy słynnym tutejszym Cappon Magro. Co istotne to właśnie rybna wersja dania – jako bardziej zdrowa – zrobiła karierę na świecie (chociaż w istocie upodobniła się do smażonych w panierce ryb i owoców serwowanych pod każdą szerokością geograficzną). Dla urozmaicenie tak jak w Piemoncie dodaje się też warzywa.
Podobny, morską wersję Fritto Misto serwuje się też w Wenecji.

Składniki:

– 1 kg ryb niezbyt dużych lub pokrojonych na kawałki
– 1 kg owoców morza (kalmary pocięte na kawałki, krewetki, homarce etc.)
– pół kg warzyw (brokuł, marchew, kalafior, cukinia etc.), pokrojonych na kwałki (opcjonalnie)
– 2 cytryny pokrojone w ósemki
mąka (najlepiej semolina)
– 3 rozbełtane jajka
– tłuszcz do głębokiego smażenia
 
Sposób przygotowania: Wszystkie składniki obtoczyć w jajku i mące (można też przygotować ciasto z jaj i mąki). Partiami smażyć w głębokim tłuszczu, aż się zarumienią. Po usmażeniu odsączyć na papierowych ręcznikach, po czym wyłożyć na półmisek. Posolić i obłożyć cząstkami cytryn.
Fritto Misto najlepiej serwować z Salsa Verde, ew. Agliata.

Do bardziej wykwintnej wersji Fritto Misto można używać bardziej okazałych owoców morza, takich jak chociażby charakterystyczna dla Ligurii Langusta.

(Poniższy film, nie jest literalną ilustracją przytoczonego powyżej przepisu, ale nieco alternatywną wersją receptury. Bardziej chodzi o pokazanie jak przyrządza się tę potrawę.)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych