Saucisse de Morteau to najsłynniejsza kiełbasa Jury. Od połowy XIX w okolicach Morteau przygotowuje się według ustalonego przepisu. Wieprzową szynkę lub łopatkę, z dodatkiem boczku (w proporcjach 1 do 8-9) sieka się dość grubo i marynuje z solą przez całą dobę. Później dodaje się cukru, pieprzu oraz saletry i wędzi dwie doby nad ostrym dymem drzew iglastych – świerku, jodły i jałowca. Na końcu kiełbasę wrzuca się do zimnej wody i podgrzewa dwa, trzy kwadranse, aż zacznie wrzeć.
Od 1977 roku Saucisse de Morteau została objęta certyfikacją czego znakiem jest pieczęć Morteau oraz drewniany kołeczek. Kiełbasą ta występuje też w dwóch dodatkowych wariantach:
– Petite Saucisse, czyli Saucisse de Morteau w wersji zminiaturyzowanej,
– Jesusu de Morteau – cienka kiełbasa o nieregularnych kształtach przeznaczona na Boże Narodzenie.
Specjał z Morteau jada się nie tylko na zimno, ale również gotuje w białym winie z Jury, szczególnie na Boże Narodzenie – tak powstaje Jesusu de Morteau au Vin Blanc (podobnie w Lyonie traktuje się tutejsze specjał Jesus). Kiełbasa jest też ważnym składnikiem tutejszego specjału kulinarnego – Potee Comtoisse – a także po prostu zapieka się ją z serem i warzywami (Gratin Morteau).