Ajoblanco / Gazpacho Blanco (Białe gazpacho migdałowo-czosnkowe)


Ajoblanco zwane też czasem Gazpacho Blanco jest traktowane jako jeden z wariantów tego andaluzyjskiego chłodnika ponieważ bazuje na chlebie, oliwie oraz czosnku. Można nawet zaryzykować tezę, że to potrawa bliższa pierwowzorowi bo nie zawiera pomidorów, które upowszechniły się w Hiszpanii zaledwie parę wieków temu. Tymczasem korzeni Ajoblanco tak jak i pierwotnego Gazpacho szuka się już w Starożytności. Charakterystycznym elementem jest tu jednak dodatek migdałów, które nadają mu bardziej wschodniego charakteru (i od razu przywołują na myśl dziedzictwo Arabskie.
O autorstwo Ajoblanco toczy co najmniej kilka andaluzyjskich miast takich jak Aceuchal, Almáchar, Palomas i Puebla de la Reina spośród których Almáchar w pierwszą sobotę wrześnie organizuje nawet festiwal Ajoblanco. Chłodnik ten ma też swoją regionalną specyfikę: w Maladze i okolicach przygotowany jest raczej w postaci zupy, a dalej na wschód Almeri to już znacznie gęstsza emulsja przypominająca sos majonezowy. Swoją wersję Ajoblanco mają zresztą także mieszkańcy Extramadury

Składniki:

– 200 gr blanszowanych migdałów
– 3 kromki czerstwego chleba (ok. 100 gr)
– 4 ząbki czosnku
– 50 ml oliwy
– łyżka białego octu winnego

Przygotowanie:

Wszystkie składniki Ajoblanco należy zmiksować – w malakserze, mikserze kielichowym lub z użyciem blendera – z dodatkiem wody. Jej proporcje będą się jednak różnić w zależności od preferencji: dla niektórych na ten zestaw składników starczą 3 szklanki (ok. 600 ml), a dla innych nawet 6 – 7 szklanek. Zaleca się zacząć od mniejszej ilości i dobrać proporcje wedle upodobań jeśli chodzi o gęstość chłodnika. Od tego ile się użyje wody zależy także ilość soli, którą należy doprawić Ajoblanco. W każdym wypadku po zmiksowaniu należy odstawić je do lodówki na co najmniej 2 godziny.

Przed rozlaniem do miseczek lub szklanek należy je jeszcze zamieszać. Na koniec do Ajoblanco można też wrzucić kilka przeciętych na pół winogron i jeszcze skropić oliwą

 

(Poniższy film, nie jest literalną ilustracją przytoczonego powyżej przepisu. Bardziej chodzi o pokazanie jak przyrządza się tę potrawę.)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych