Źródłosłów nazwy Moussaka wciąż jest nieustalony. Sprawa o tyle trudna, że tę zapiekankę z mięsa i bakłażanów robi się na przestrzeni kilku tysięcy kilometrów, od Iranu, przez Turcję, aż po Grecję oraz Bułgarię. Pierwszy raz określenie to pojawiło się w XIX wieku, a niektórzy wywodzą ją od używanego w Egipcie, arabskiego słowa musaggaʽa co oznacza schłodzony (znaczeniowo ma to więc problematyczne uzasadnienie). Obecna wersja tego dania ustaliła się w Grecji w ciągu XX wieku. Wówczas zaczęto dodawać Bechamel, ale i tak nie ma żadnej kanonicznej receptury (niekiedy dodaje się ziemniaki, cukinię a nawet grzyby). W restauracjach Moussakę serwuje się jako przystawkę, w Greckich domach jest to jednak danie główne.
Składniki:
– 500 gr mielonej baraniny
– 1 kg bakłażana pokrojonego na plastry
– duża czerwona cebula dorbno pokrojona
– Bechamel z pół litra mleka
– laska cynamonu
– szczypta gałki muszkatułowej
– 250 ml soku pomidorowego
– 100 gr bułki tartej
– 6 łyżki oliwy
Przygotowanie:
- Bakłażana obficie posypać solą i na pół godziny umieścić w durszlaku, aby pozbyć się nadmiaru widy i goryczy. Na koniec bakłażana opłukać i wysuszyć.
- Na połowie oliwy usmażyć bakłażana, aż będzie lekko rumiany.
- Na reszcie oliwy zrumienić cebulę i dodać mięso. Smażyć około kwadransa, stale mieszając.
- Do mięsa dodać przyprawy, posolić oraz popieprzyć i wlać sok. Dusić 10 minut.
- Piekarnik rozgrzać do 200 st.C.
- Żaroodporne naczynie wysmarować oliwą i oprószyć połową bułki tartej. Na dnie ułożyć bakłażany, następnie mięso, a wszystko przykryć beszamelem.
- Całość oprószyć pozostałą bułką tartą, skropić oliwą i zapiekać około trzech kwadransów, do godziny.