Cocido Maragato to jedna z licznych hiszpańskich potrawek Cocido najbardziej zbliżona do kantabryjskiego Cocido Lebaniego. Geograficznie nie są jednak od siebie bardzo oddalone, Maragatería z której wywodzi się to danie leży w leżącej po sąsiedzku prowincji León. Składniki są niemal te same – różnego rodzaju mięso, ciecierzycy, warzywa i krokieciki z chleba – tyle, że podane w odwrotnej kolejności. Zwykle Cocido zaczyna się od wywaru, później przychodzi czas na warzywa, a na końcu mięso. W przypadku Cocido Maragato zaczyna się od tego ostatniego, co według etnografa José Manuela Sutila wzięło się zwyczaju Maragatos – czyli tutejszych mieszkańców – podczas ich podróży w roli mulników. Wśród przyborów, które zabierali w podróż, był okrągły drewniany pojemnik, w którym przechowywali kawałki ugotowanej wieprzowiny. Kiedy dotarli do zajazdu najpierw sięgali po przywiezione ze sobą mięso, a dopiero potem zamawiali zupę.
Składniki:
– 1 kg żeberek wieprzowych (mięsnych)
– ćwiartka z kurczaka
– 200 gr boczku
– 2 kiełbaski Chorizo
– 300 gr ciecierzycy namoczonej przez noc
– 200 gr wędzonki pokrojonej w kostkę
– 4 ziemniaki pokrojone w kostkę
– pół główki kapusty, posiekanej
– 2 ząbki czosnku, posiekane
– łyżeczka czerwonej, suszonej papryki
– łyżka oliwy
– 200 gr drobnego makaronu jak do rosołu
Na krokiety:
– 1 ząbek czosnku, posiekany
– 2 jajka
– miąższ z połowy chleba namoczony w mleku
– garść posiekanej pietruszki
– 3 łyżki oliwy
Przygotowanie:
- Do dużego garnka włożyć mięso, wedlinę (poza wędzonką) oraz ciecierzycę umieszczoną w siatce do gotowania. Zalać 3 litrami wody, porządnie dosolić i gotować około 3 godziny na średnim ogniu. Podczas gotowania stale zbierać szumowinę gromadzącą się na powierzchni wywaru.
- W oddzielnym garnku w osolonej wodzie ugotować kapustę z ziemniakami. Gdy będą gotowe – ok. trzy kwadranse – odcedzić je.
- Na oliwę na dużej patelni podsmażyć wędzonkę z czosnkiem i paprykę. Dodać kapustę z ziemniakami i całość smażyć kilka minut.
- W międzyczasie lekko ubić jajka, dodać do nich czosnek, pietruszkę, sól oraz miąższ chleba – powinno być go tyle aby powstała dość zwarta masa.
- Z chlebowego ciasta uformować niewielkie krokieciki i obsmażyć je na oliwie na złoto (na patelnię można dodać nieco masła)
- Gdy mięso i ciecierzyca się ugotują odcedzić je. Wywar przelać do garnka i ugotować w nim makaron.
- Najpierw serwować mięso z krokiecikami, po nim ciecierzycę z warzywami, a na końcu podawać wywar z makaronem.