Alinazik Kebabı albo po prostu Ali Nazik, to typowa mięsna turecka potrawa, zaliczana do szerokiej kategorii kebabów. Wywodzi się z prowincji Gaziantep w południowo-wschodniej części kraju, tuż przy granicy z Syrią. Nie jest popularna w restauracjach, bo to typowe danie kuchni domowej. Dość proste: charakterystycznej dla kebaba jagnięcinie towarzyszy puree z bakłażana, najlepiej pieczonego nad otwartym ogniem, który nadaje mu nieco dymny posmak.
Istnieją dwie wersje historii tego dania. Pierwsza sięga XVI wieku i czasów panowania sułtana Yavuza Selima, który podczas odwiedzin Gaziantep, nazywającego się wówczas Antep, został podjęty lokalnym przysmakiem łączącym mięso z bakłażanem. Sułtanowi bardzo posmakowało i po jedzeniu zapytał, czyja „delikatna ręka” przyrządziła tak przyjemny posiłek. Po turecku zwrot ten brzmiał eli nazik i tak miało już pozostać. Prostsze wyjaśnienie jest takie, że nazwa została przejęta ze starego osmańskiego języka tureckiego, gdzie fala oznaczało piękny, a nazik oznaczało jedzenie. Na przestrzeni wieków zmieniło się to w Ali Nazik, a dosłowne tłumaczenie we współczesnym tureckim oznacza grzeczny Ali.
W daniu tym, jak w każdym kebabie tradycyjnie używa się jagnięciny, ale dziś – podobnie jak w innych kebabach – zastępuje się ją także wołowiną, a nawet drobiem
Składniki:
– pół kg łopatki jagnięcej, wołowiny lub mięsa z udek kurczaka pokrojonych w niezbyt dużą kostkę
– cebula, drobno posiekana
– 3 ząbki czosnku drobno posiekane
– 2 łyżki chili suszonej najlepiej w płatkach ale może być mielona
– 2 pomidory starte na tarce
– 2 łyżki oliwy
– garść posiekanej pietruszki
Puree z bakłażana:
– 4 niezbyt duże fioletowe bakłażany
– 2 szklanki gęstego jogurtu (uprzednio wyjęte z lodówki, w temperaturze pokojowej)
– 2 ząbki czosnku drobno posiekane
– 1 łyżka oliwy
Przygotowanie:
- Rozgrzać piekarnik do 180 C
- Bakłażany lekko naciąć wzdłuż, zawinąć w folię aluminiową i piec 30 – 40 minut (w zależności od wielkości) aż zrobią się miękkie. Można je także opalić na gazie, obracając co jakiś czas – to sposób szybszy, ale nico bardziej czasochłonny.
- Upieczone, gorące bakłażany odstawić, aby nieco przestygną, po czym wydłubać z nich miąższ
- Miąższ bakłażana w misce rozdrobnić widelcem, aby powstało puree. Dodać czosnek i doprawić solą oraz pieprzem. Wymieszać, przykryć i odstawić, aż mięso będzie gotowe.
- W międzyczasie przygotować gulasz: na patelni lub w rondlu z dużym dnem rozgrzać oliwę i zeszklić na niej cebulę.
- Dodać mięso i obsmażyć ze wszystkich stron, po czym posolić, dodać czosnek, chili i pomidory.
- Pod przykryciem dusić mięso do miękkości (czas zależny od wybranego mięsa i tego jak drobno zostało pokrojone – zwykle starczyć powinno nie więcej niż 20 – 30 minut). Jeśli zajdzie potrzeba dodać nieco wody.
- Gdy mięso będzie już gotowe, na patelni rozgrzać łyżkę oliwy i podgrzać na niej puree z bakłażana. Gdy będzie gorące zdjąć z ognia i wymieszać.
- Na talerzu najpierw nałożyć porcję puree z bakłażana, a na wierzch mięso z sosem. Całość posypać pietruszką
Alinazik Kebabı najlepiej podawać z podgrzanym chlebkiem pita oraz grillowanymi warzywami: pomidorami, papryką i cebulą (można ja pokroić na duże kawałki i zapiec w piekarniku).