Chaudree (Zupa rybna)

Tak jak Marsylia ma swoje Bouillabaisse, a Bretończycy Cotriade, tak rybacy Charentes przygotowują Chaudree. Ten gulasz rybny kiedyś robiono jeszcze na łodziach w garnku zwanym chaudiere. Robiono go także w po powrocie do domu, wówczas podobnie jak w przypadku belgijskiego Waterzooi do garnka trafiało wszystko czego rybacy nie sprzedali tego dnia na targu. Choć Maryslski gulasz we Francji i Europie znany jest bardziej, to jednak za oceanem karierę zrobiło właśnie Chaudree. Dziś jest znane jako Chowder, a zwyczaj jego przygotowania przywieźli francuscy emigranci.
Zobacz również: Soupe de Poissons

Składniki:

– 1 kg ryb i owoców morza – dorsz jest tu obowiązkowy poza tym może być brzana, płaszczka, flądra, węgorz i np. małże oraz krewetki – pokrojone na kawałki.
– 4 cebule pokrojone w ćwiartki
– 5 ząbków czosnku
– 2 goździki wbite w cebulę
– 0,5 l białego wina
– 0,5 l lub więcej wody
– pęczek pietruszki
bouquet garni
cytryna
– 100 gr masła

Przygotowanie:

    • W dużym garnku umieścić masło, cebulę, czosnek a na nich ryby, tak aby te najdelikatniejsze leżały jak najwyżej. Zalać wszystko winem i wodą tak aby ryby były nią przykryte. Łodygi pietruszki oddzielić od liści i przewiązać nimi bouquet garni. Zioła umieścić w garnku. Posolić i popieprzyć. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu 5 – 10 minut
    • Ryby wyjąć z garnka. Zwiększyć płomień pod bulionem i zredukować go o połowę.
    • Kiedy sos będzie gotowy, usunąć bouquet garni oraz goździki. Wcisnąć sok z połowy cytryn i z powrotem włożyć ryby. Gotować na małym ogniu jeszcze około 5 minut.
    • Do miseczek wrzucić resztę masła. Zalać je zupą rybną i posypać posiekanymi liśćmi pietruszki. Resztę cytryny pokroić na kawałki, tak aby każdy mógł ją wcisnąć do zupy.

 
Chaudree podaje się z kawałkami bagietki przesmażonymi na maśle.

(Poniższej przepis na Chaudrée de Merlan z merlinem, ale można go zastąpić inną rybą o zwartym mięsie)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych