Arroz a Banda (Ryż z kalmarami/sepią)

Wszystkie dania określane mianem Arozz i wywodzące się Alicante (leżącego na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii) dziś wyglądają dość podobnie. Arroz znaczy ryż i traktuje się je jako tutejszą wersję paelli, która króluje w nieodległej Walencji. Najbardziej rozpowszechnione jest Arroz Alicantino, ale do tego mamy jeszcze Arroz a Banda, a także Arroz del Senyoret. I właśnie te dwa warianty są sobie najbliższa. W obu przypadkach mamy bowiem do czynienia z daniem, gdzie dodatki (czyli owoce morza lub ryby) nie układa się na ryżu, ale są znacznie drobniej pokrojone i zatopione w całym daniu. W Arozz a Banda zasadniczo jest ich jednak istotnie mniej.
To starsza wersja tego dania wywodząca się jeszcze z łodzi rybackich, gdzie część połowu nie nadająca się do sprzedaży podawano z ryżem. Nie było tam jednak charakterystycznych płaskich patelni nie praktycznych na bujających się łodziach. Z tego też powodu ryż gotowano oddzielnie w rybnym wywarze bez jakichkolwiek dodatków, a same ryby i owoce morza duszone z cebulą i ziemniakami oraz zaprawione Allioli lub Salmorretą podawano jako dodatek. Stąd zresztą wywodzi się nazwa dania: arroz a banda w tym przypadku oznacza ryż jako dodatek lub przystawka do dania głównego (lepszą i bardziej dosłowną analogią jest angielskie side dish). Inna teoria mówi, że część łodzi na której gotowali ryż nazywała się banda. Koncepcyjnie ten rodzaj Arroz przypomina więc nieco mediolańskie Risotto, które w klasycznym wariancie towarzyszy duszonej cielęcinie Ossobucco.
Po zejściu na ląd z biegiem czasu potrawa upodobniła się do paelli, niemniej cechą charakterystyczną pozostała je ubogość. Tutaj ryby czy też owoców morza jest niewiele i stanowią tylko bazę smakową. Stąd też są drobno krojone. A niekiedy jest to tylko jeden składnik, tak jak w tym przypadku.

Składniki:

– 300 gr ryżu krótkoziarnistego, najlepiej La Fallera Bomba
– 150 gr  kalmarów lub mątwy pokrojonej w małe kawałki
– 2 pomidory obrane ze skórki i posiekane
– 2 ząbki czosnku, drobno posiekane
– łyżka suszonej papryki
(zamiast pomidorów, czosnku i papryki można użyć 4 łyżek pasty Salmorrety – wg. przepisu)
– około 3 szklanki bulionu rybnego
– 3 łyżki oliwy

Przygotowanie:

  • Na patelni rozgrzać  oliwę i obsmażyć na nich kawałki kalmarów lub sepii. Potrwa to parę minut, aż mięso stanie się bardziej zwarte
  • Dodać pomidory, czosnek i paprykę lu Salmorretę. Podsmażyć 2 minuty tak aby dodatki dobrze otuliły mięso.
  • Dodać ryż i mieszając podprażyć aż ziarna zaczną się robić szkliste.
  • Całość zalać bulionem. Powinno być go dwa razy tyle co ryżu.
  • Gotować około 15 – 20 minut, aż ryż wchłonie płyn. Jeśli ryż wciąż będzie twardy dolać nieco bulionu.
  • Gdy ryż już będzie odpowiedni przed podaniem wyłączyć po nim gaz na parę minut, aby potrawa „doszła”

Popularnym dodatkiem do ryżu jest majonezowy sos Aioli.

Obraz nkgk68 z Pixabay

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych